Johann Ludwig Würffel

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Ludwig Würffel
profesor teologii, pastor w kościele Mariackim w Greifswaldzie
brak zdjecia
Data urodzenia 12 października 1678
Miejsce urodzenia Greifswald
Data śmierci 29 stycznia 1719
Miejsce śmierci Greifswald
Miejsce spoczynku kościół Mariacki w Greifswaldzie
Lata działalności 1713-1719
Narodowość niemiecka


Johann Ludwig Würffel (Würfel, Würffelius) (1678-1719) – profesor teologii, asesor konsystorza i pastor w kościele Mariackim w Greifswaldzie.


Życiorys

Johann Ludwig Würffel urodził się 12 października 1678 roku w Greifswaldzie. Uczęszczał do szkoły miejskiej, przez 6 lat był organistą w kościele św. Mikołaja. W latach 1697-1702 studiował filozofię i teologię w rodzinnym mieście, następnie w Wittenberdze. W swojej podróży edukacyjnej odwiedził m.in. Szczecin, Berlin i Drezno. W 1703 roku wznowił studia w Greifswaldzie, gdzie w następnym roku zdał egzamin przed Ministerium Duchownym,
a w 1705 roku uzyskał stopień magistra teologii. Wyznaczony został na stanowisko kaznodziei garnizonowego w Szczecinie, ale z powodu sporu między generalnym superintendentem a komendantem twierdzy, nie objął go.
W 1707 roku został kaznodzieją polowym. Po bitwie pod Połtawą (1709) uciekł razem z Karolem XII do Turcji. Był typowany do objęcia funkcji archidiakona kościoła Mariackiego i profesora teologii w gimnazjum w Szczecinie
oraz objęcia prepozytury w Wolinie. Ostatecznie król mianował Würffla profesorem teologii i proboszczem kościoła Mariackiego w Greifswaldzie. Obie funkcje zaczął sprawować w 1713 roku po powrocie z niewoli tureckiej. Dodatkowo przez rok był także rektorem uniwersytetu[1]. W tym czasie popadł w spór teologiczny z pietystą, późniejszym generalnym superintendentem Heinrichem Brandanusem Gebhardim, który prowadził do swojej śmierci. Odrzucił propozycję złożoną w Szczecinie przez gubernatora Johanna Augusta von Meyerfelda, objęcia stanowiska pastora niemieckiego kościoła w Göteborgu. W 1714 roku popadł w niełaskę Karola XII i opuścił Pomorze.
Po zajęciu przez Duńczyków północnej części szwedzkiego Pomorza, król Fryderyk IV przywrócił go na oba urzędy (1716).

W 1707 roku ożenił się z córką Matthäusa Tabberta, Polydorą Augustą.

Zmarł 29 stycznia 1719 roku w Greifswaldzie, pochowany 16 lutego w kościele Mariackim.

Twórczość

  • [ca 1700] - Programma quo ea, quae in conceptione et nativitate Christi sunt naturalia, et a supernaturalibus probe discernenda, proponit, Jenae
  • 1704 - Summaria dissertationis suae de peccato in Spiritum S., Gryphiswaldiae (dysertacja teologiczna)

Przypisy

  1. Die Rektoren der Universität W: Ernst Moritz Arndt Universität Greifswald [online]. [Przeglądany 12 października 2016].

Bibliografia

  • Battus, Theodor. Leich-Abdanckung Des Weyland [...] Hn. Johannis Ludovici Würffeln, S.S Theologiae Professoris Ordinarii in Academia Gryphisvvaldensi [...] und der St. Marien Kirchen Pastoris [...]. Greiffswald: Höpfner, [1719].
  • Jöcher, Christian Gottlieb. Allgemeines Gelehrten-Lexicon. T. 4. Leipzig: Gleditsch, 1750, szp. 2087.
  • Tetzloff, Christoph. Die stetige Zuflucht Eines Gottes-Menschen zum Herrn, Auch mitten in dem die gantze Stadt in Bestürtzung setzenden unverhofften Tode, Des Weiland [...] Hn. Johann Ludwig Würffeln […]. Alten Stettin: Effenbahrt, [1719].
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska