Johannes Klug

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johannes Klug
lekarz
Data urodzenia 1586
Miejsce urodzenia Białogard
Data śmierci 1663
Miejsce śmierci Słupsk


Johannes Klug (Kluge, Clugius) (1586-1663) – doktor medycyny, fizyk miejski w Słupsku, nadworny lekarz księżnych pomorskich Erdmuty i Jadwigi oraz wojewodów chełmińskich z rodziny Wejherów.

Życiorys

Johannes Klug urodził się w 1586 roku w Białogardzie. W 1606 roku zapisał się do Pedagogium Książęcego w Szczecinie. Już w lipcu tego samego roku przeniósł się jednak na uniwersytet we Frankfurcie nad Odrą, a dokładnie cztery lata później – w lipcu 1610 roku – na uczelnię w Wittenberdze. Edukację zakończył w 1613 roku w Bazylei, gdzie uzyskał doktorat z medycyny. Po studiach osiadł w Słupsku, zdobywając posadę fizyka miejskiego i lekarza księżnej wdowy Erdmuty. Po jej śmierci został lekarzem rezydującej w Szczecinku księżnej Jadwigi, wdowy po księciu Ulryku. Ponadto pełnił funkcję lekarza wojewodów chełmińskich – Jana, Mikołaja i Jakuba Wejherów. Zmarł w 1663 roku w Słupsku.

W czasie studiów brał udział w dysputach akademickich, które zostały ogłoszone drukiem. W zbiorach Książnicy Pomorskiej przechowywany jest rękopis jego autorstwa – zawierający rozważania religijne, teksty modlitw i utwory okolicznościowe – oraz książki pochodzące z jego prywatnej biblioteki. Z kolei w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie znajduje się jego sztambuch z lat studenckich.

Rodzina

Johannes Klug był synem Gregora (Georga) Kluga (1550–1625), sekretarza sądowego i organisty w Białogardzie, i Anny Moltzan (1563–1630). Jego pierwszą żoną była Dorothea Wolff (1595–1642), z którą miał ośmioro dzieci:

  • Anna Maria (1617-?)
  • Erdmuth Margarethe (1620-?)
  • Johann Friedrich
  • Gregor Phillip (1624-?)
  • Ernst Bogislaw
  • Hedwig Sophia
  • Ulrich Martin (?-1638)
  • Georg Heinrich (1638-?)

W 1646 roku pojął za żonę Evę Marię von Lettow, z którą miał dwóch synów:

Wybrane dzieła

Bibliografia

Źródła archiwalne

Źródła drukowaneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke