Kaspar Gottfried Mundinus

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaspar Gottfried Mundinus
archidiakon, profesor w Gimnazjum Carolinum
Data urodzenia 26 września 1633
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 21 lipca 1671
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku kościół św. Jakuba
Narodowość niemiecka


Kaspar Gottfried Mundinus (1633-1671) - teolog, archidiakon w kościele Mariackim i profesor języka hebrajskiego w Gimnazjum Carolinum w Szczecinie.

Życiorys

Kaspar Gottfried Mundinus urodził się 27 października 1633 roku w Szczecinie. Jego rodzicami byli Gregor Mundinus, kupiec i szwedzki komisarz prowiantowy oraz Elisabeth von Düringshofen. Jego dziadek ze strony matki pochodził z Poznania.

Początkowo odebrał edukację domową, a następnie kontynuował naukę w gimnazjach w Poznaniu i Gdańsku. W wieku 15 lat powrócił do rodzinnego miasta i kształcił się w Pedagogium. W 1652 roku wyjechał na studia teologiczne do Wittenbergi. Kolejne uczelnie na jego edukacyjnej drodze to uniwersytet w Rostocku (1654) i Greifswaldzie (1656). Zamierzał także odwiedzić Strasburg, ale na prośbę matki, pojechał do wuja Christoffa von Düringshoffa mieszkającego w Gdańsku. Tam pogłębiał swoją wiedzę obcując ze sławnymi gdańskimi teologami, Johannem Maukischem i Johannem Botsackiem. Z Gdańska odbył podróż morską do Danii jako członek świty Hugues'a de Terlona, ambasadora króla Ludwika XIV w Szwecji. W Danii pojawiła się możliwość objęcia posady w tamtejszym kościele jednak do tego nie doszło. Mundinus wrócił przez Rostock i Stralsund na Pomorze.

W 1660 roku wyjechał do Lipska i jeszcze raz udał się do Greifswaldu w celu dalszej edukacji. Na tej uczelni uzyskał licencjat. 1 marca 1661 roku został powołany na stanowisko archidiakona w szczecińskim kościele Mariackim oraz do objęcia posady profesora języka hebrajskiego w Gimnazjum Carolinum. Pełnił także rolę gimnazjalnego bibliotekarza.

Mundinus zmarł nagle w wieku 37 lat, 22 lipca 1671 roku. Został pochowany w kościele św. Jakuba 31 lipca.

W 1644 roku poślubił Annę Sabinę Felow, córkę urzędnika ze Schwedt. Para miała czworo dzieci, dwóch synów i dwie córki. Po śmierci Mundinusa wyszła ponownie za mąż. Jej mężem został Nicolaus Kütter.

Bibliografia

  • Ludwig Jacobi. Triplex Ministrorum V. D. Stipendium, Das ist: Der dreyfache Sold, getreuer Lehrer und Prediger, womit, gemeinlich, sie vor ihre treue Dienste, müssen vorlieb und willen nehmen : In einer Leich- und Trost Predigt, auss dem Propheten Esaia cap. 57. v. 1.2. bey sehr ... Vornehmer Folge, Des ... Hn. Casp. Godofredi Mundini..., Alten Stettin, 1671.
  • Programma, qvo Rector Gymnasii Carolini Andreas Gothofred Ammon, SS. Theol. Licent. ac P.P. ad exeqvias [...] Viri Dn. Caspari Gothofredi Mundini, SS. Theol. Licent. Ebr. Lingvae in Reg. Gymn. Carolino Prof. [...] Studiosam Juventutem solenniter invitat. Stetini, 1671.
  • Moderow, Hans. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T. 1. Stettin: Niekammer, 1903, s. 458.
  • Kaspar Gottfried Mundinus W: CERL [online]. [Przeglądany 18 października 2019].

Zobacz też

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko