Klasztor franciszkanów (Choszczno)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klasztor franciszkanów w Choszcznie - nieistniejący klasztor Zakonu Braci Mniejszych (OFM).

Historia

Choć pierwsza wzmianka źródłowa o konwencie pojawia się dopiero w 10 października 1338 roku (monasterium fratrum Minorum), to przypuszcza się, ze mógł on powstać już w czasie organizacji miasta lokacyjnego na prawie niemieckim (ok. 1275-1300).

Klasztor - na który składał się kościół oraz trzy skrzydła z krużgankiem - usytuowany był w południowo-zachodniej części miasta, przy obwarowaniach. Wedle Statutów Kapituły Kamieńskiej z 1385 roku mnisi choszczeńscy mieli dostarczać biskupowi 2 beczki piwa stargardzkiego rocznie. W 1400/1401 roku klasztor otrzymał listy odpustowe od papieża.

W 1435 roku na terenie konwentu odbył się proces rozstrzygający spór między Szczecinem a Johannem von Berckenem i Dubislawem von Natzmersdorfem.

W czasie wielkiego pożaru Choszczna 20 lipca 1511 roku spłonęły także zabudowania klasztorne. Wiadomo, że odbudowano potem kościół - trudno jednak stwierdzić, czy wraz z pozostałą częścią zabudowań klasztornych. Klasztor został zlikwidowany w czasie reformacji - jego dobra zostały prawdopodobnie włączone do domeny elektoralnej w Bierzwniku. Kościół klasztorny ulegał potem stopniowej degradacji. Został ostatecznie rozebrany w 1822 roku.

Bibliografia

  • Gahlbeck, Christian. Arnswalde: Franziskaner. W: Branderburgisches Klosterbuch. Handbuch der Klöster, Stifte und Kommenden bis zur Mitte des 16. Jahrhunderts. Brandenburgische Historische Studien. Bd. 14. Hrsg. M. Bauch i in., Bd. I, Berlin 2007, s. 138-145.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke