Kościół Świętego Krzyża (Nawodna)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 53.013423,14.400702

200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. 1027 z dnia 18 listopada 1963[1]
Kościół Świętego Krzyża w Nawodnej
brak zdjecia
widok od północnego wschodu
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Świętego Krzyża w Nawodnej
Data budowy XIV/XV w.
Data poświęcenia 10 sierpnia 1968
Budulec kamień polny, cegła
Widok kościoła w 1927 roku

Kościół Świętego Krzyża w Nawodnej — kościół parafialny w Nawodnej, należy do dekanatu chojeńskiego w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej[2].

Świątynia jest pierwotnie bezwieżową, salową budowlą wzniesioną z cegły i kamienia polnego w późnym średniowieczu. Budowla została zakomponowana na planie prostokąta. Jej szczyt wschodni dekorowany jest ostrołukowymi blendami, które pozwalają ustalić chronologię obiektu na XIV-XV wiek.

Dolna część wieży została dobudowana prawdopodobnie w XV lub XVI wieku, an co wskazują zdobiące ją wysokie i wąskie ostrołukowe blendy. Budowa kruchty podwieżowej wymogła częściowe zamurowanie pierwotnego ostrołukowego portalu zachodniego. W 1723 wzniesiono wyższą partię wieży z drewnianym hełmem. Po pożarze w 1869 roku przemurowano środkową część wieży.

Wygląd kościoła i wieży znacząco zmienił się po pożarze w 1964 roku (odbudowę ukończono w 1968 roku) - w miejscu wcześniejszego hełmu znalazła się niska iglica.

Od 1952 roku duszpasterzami parafii są księża salezjanie. Wnętrze świątyni przykryte jest sklepieniem kolebkowym. W jego zachodniej części znajduje się empora organowa z drewnianą balustradą. Prezbiterium kościoła zdobi krzyż wykonany z belek pochodzących ze spalonego stropu świątyni.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml
  2. Parafia rzymskokatolicka Świętego Krzyża — Nawodna. Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska [online]. [Przeglądany 20 października 2015].

Bibliografia

  • Voss, Georg, Hoppe, Willy. Nahausen. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg. Schriftleitung E. Blunck. Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. III: Die nördlichen Orte. Berlin 1927.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke