Kościół Świętej Trójcy (Chojna)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 52.963674,14.434444

200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 233 z dnia 14 września 1956[1]
Kościół św. Trójcy w Chojnie
Lokalizacja Chojna, ul. Malarska 24
Data budowy XIV w.
[ Zobacz Kościół św. Trójcy w Chojnie na mapie.]

Kościół św. Trójcy w Chojnie — kościół parafialny. Należy do dekanatu chojeńskiego w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej[2].

Kościół św. Trójcy w Chojnie był częścią ufundowanego przez margrabiów brandenburskich w dniu 3 grudnia 1290 roku konwentu augustianów-eremitów. Klasztor został wzniesiony w obrębie murów obronnych we wschodniej części miasta, niedaleko słowiańskiej chyży.

Świątynia zbudowana została w trzech etapach w ciągu XIV wieku. Wschodnia część świątyni tworząca chór konwentualny (do wysokości łuku tęczowego) została wzniesiona prawdopodobnie w początkach XIV wieku. W 1301 roku biskup kamieński Henryk zezwolił już bowiem na grzebanie wewnątrz kościoła zmarłych. Kolejnym etapem rozbudowy było dobudowanie czteroprzęsłowej nawy zachodniej. Etapem końcowym było wzniesienie przylegającej do kościoła od południa sali konwentu. Uroczysta konsekracja świątyni odbyła się 17 marca 1388 roku.

W efekcie powstała wzniesiona z cegły wydłużona budowla salowa bez wieży. Zachodni jej szczyt zdobiony jest blendami w stylu stargardzkim oraz sterczynami. Wschodnia część zamknięta jest trójboczną apsydą. Do południowej sali konwentu dobudowana jest strzelista dzwonnica. Wnętrze kościoła przykryte jest stropem belkowym (pierwotnie sklepieniem gwiaździstym). Na ścianach nawy zachowały się gotyckie polichromie przedstawiające Zwiastowanie NMP oraz wizerunki świętych.

Po reformacji kościół przez kilkadziesiąt lat nie był używany. Następnie przez kilkadziesiąt lat służył jako kaplica cmentarna, a od 1680 roku znów odbywały się w nim regularne nabożeństwa. Przestał pełnić swa funkcję w XIX i na początku XX wieku, kiedy urządzono w nim pomieszczenia gospodarcze, salę gimnastyczną i siedzibę straży pożarnej. Wtedy też nastąpiła największa dewastacja jego wnętrz. Jego renowację rozpoczęto w latach 60. XX wieku i przeznaczono go na siedzibę parafii.

We wnętrzu kościoła został pochowany m.in. Augustin Kehrberg.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml
  2. Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Trójcy w Chojnie [online]. [Przeglądany 20 listopada 2014].

Bibliografia

  • Jarzewicz, Jarosław. Gotycka architektura Nowej Marchii. Budownictwo sakralne w okresie Askańczyków i Wittelsbachów. Poznań: Wydaw. PTPN, 2000.
  • Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg. Bd. VII, H. 2. Die Stadt Königsberg, bearb. von W. Hoppe, G. Voss. Berlin 1928.
  • Rymar, Edward. Klasztor chojeńskich augustianów. „Rocznik Chojeński” 2010, T. 2, s. 6-26.
  • Umecki, Andrzej. Moje wspomnienia o odbudowie kościoła św. Trójcy w Chojnie. „Rocznik Chojeński” 2010, T. 2, s. 239-251.
  • Wernicke, M. Königsberg/Augustiner. W: Branderburgisches Klosterbuch. Handbuch der Klöster, Stifte und Kommenden bis zur Mitte des 16. Jahrhunderts. Brandenburgische Historische Studien. Bd. 14. Hrsg. M. Bauch i in., Bd. I, Berlin 2007, s. 676-686.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke