Kościół Świętej Trójcy (Miękowo, powiat goleniowski)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 53.614637,14.822644

200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. 406 z dnia 5 grudnia 1963[1]
Kościół Świętej Trójcy w Miękowie
brak zdjecia
2013
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku
Data budowy 1782
Data poświęcenia 8 grudnia 1947

Kościół Świętej Trójcy – kościół filialny, rzymskokatolicki w Miękowie, należy do Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, dekanatu Goleniów i parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku.

Szachulcowy kościół w Miękowie wybudowano w 1782 roku, najprawdopodobniej w miejscu wcześniejszej świątyni średniowiecznej (w XIII w. wieś należała do klasztoru w Ückermünde, a następnie do klasztoru w Jasienicy. Datowanie obecnej świątyni potwierdzają zachowane datowniki: na chorągiewce umieszczonej na kalenicy dachu oraz inskrypcja wyryta na belce nadproża wejścia do wieży. W XIX w. w kościele przemurowano drzwi i okna, nadając im ostrołukowe zamknięcia. Do 1945 roku służył gminie ewangelickiej, od 1947 roku jest świątynią rzymskokatolicką. Położony jest na placu pośrodku wsi, w obrębie działki kościelnej (dawny cmentarz przykościelny), wygrodzonej niskim murem kamiennym z zachowanym starodrzewem lipowym i dębowym.

2013

Salowa bryła przekryta jest dwuspadowym dachem (z naczółkiem od strony wschodniej). Do ściany zachodniej dostawiona jest trójkondygnacyjna, prostopadłościenna wieża, w każdej kondygnacji (wydzielonej daszkami pulpitowymi) o stopniowo zwężających się gabarytach. Jest ona zwieńczona barokowym w formie hełmem, akcentowanym szpicą z kulą i krzyżem.

Korpus jak i wieża, posadowione na fundamencie z kamieni polnych, wykonane są w ciesielskiej konstrukcji szkieletowej drewnianej (z dębiny). Pierwotnie najprawdopodobniej wszystkie pola międzyryglowe miały wypełnienie strychułowe, obecnie część wypełnień jest ceglanych. Elewacje z odkrytą konstrukcją szkieletową o szachownicowym podziale, z licznymi przynarożnymi zastrzałami, pola międzyryglowe otynkowane i pobielone. Ostrołukowe okna zawierają przeszklenia witrażowe o dwudzielnych podziałach, zdobione motywem rybiego pęcherza.

Wnętrze przekrywa strop belkowy nagi, zachowana jest też historyczna posadzka z płytek ceramicznych, brak oryginalnego wyposażenia sakralnego.

Kościół w Miękowie, posadowiony na średniowiecznym placu, stanowi dominantę ekspozycyjną układu przestrzennego wsi, jest cennym przykładem - unikatowego już dziś na terenie województwa zachodniopomorskiego - rodzimego budownictwa ryglowego.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa. Oprac. T. Kubiak, 1979. Archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.
  • Nowakowski C., Witek W. Gmina Goleniów. Studium wartości kulturowych. Szczecin, 1999. Archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Kamila Wójcik