Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika (Glewice)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 53.606784,14.913231

200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. 404 z dnia 5 grudnia 1963[1]
Kościół św. Stanisława BM w Glewicach
brak zdjecia
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia św. Katarzyny w Goleniowie
Data budowy 1789
Data poświęcenia 8 maja 1947

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika - kościół filialny, rzymskokatolicki w Glewicach, należy do Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, dekanatu Goleniów i parafii św. Katarzyny w Goleniowie.

Ryglowy kościół w Glewicach wybudowano w 1789 roku. W 1870 roku został gruntownie odnowiony, nieznany jest jednak zakres przeprowadzonych wówczas prac. Do 1945 roku służył gminie ewangelickiej, obecnie jest świątynią rzymsko-katolicką (poświęconą 8 maja 1947 roku).

Kościół położony jest w centralnej części wsi, na nawsiu, w obrębie czworobocznej działki kościelnej (dawny cmentarz przykościelny), w części ogrodzonej kamiennym murem z dwiema bramkami.

Jest niewielką salową budowlą o dwuspadowym zadaszeniu, z dostawioną od strony zachodniej wolnostojącą wieżą. Korpus posadowiony na kamiennym fundamencie wykonano w konstrukcji szkieletowej drewnianej z ceglanym wypełnieniem pól międzyryglowych. Są one otynkowane i pobielone, co eksponuje walor estetyczny odkrytej konstrukcji ryglowej – szachownicową kompozycję lica elewacji. W latach 60. XX w. przemurowano w całości południową ścianę boczną i fragment wschodniej ściany szczytowej, co częściowo zdewaloryzowało zabytkową substancję obiektu. Wymieniono również stolarkę okienną, wzorując się jednak na pierwotnej, o wielokwaterowym podziale szczeblinowym.

Górująca nad nawą wieża dzwonna, na planie kwadratu, wybudowana jest także w ciesielskiej konstrukcji szkieletowej, bez wypełnień, jedynie z zewnętrznym pionowym odeskowaniem ścian. Jej zwężająca się ku górze bryła przekryta jest dachem namiotowym, akcentowanym szpicą z kulą. W przyziemiu wieży znajduje się główne wejście do wnętrza, przekrytego stropem belkowym (odeskowanym) wspartym na mieczach przy ścianach długich.

Mimo częściowej przebudowy kościół w Glewicach jest cennym przykładem, unikatowego już dziś w regionie Pomorza Zachodniego, rodzimego budownictwa ryglowego.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Lemcke H. Die Bau- und Kunstdenkmäler des Regierungsbezirks Stettin. H. IX. Kreis Naugard. Stettin 1910, s. 269.
  • Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa. Oprac. T. Kubiak, 1979. Archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Kamila Wójcik