Kościół (Trzęsacz)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 314 z dnia 12 września 1958[1]
Ruina kościoła w Trzęsaczu
Ruina kościoła w Trzęsaczu
Lokalizacja Trzęsacz
Data budowy XIV/XV wiek
[ Zobacz Ruina kościoła w Trzęsaczu na mapie.]

Ruiny kościoła na szczycie klifu w Trzęsaczu to pozostałość zbudowanego na przełomie XIV i XV wieku kościoła pw. św. Mikołaja. Stał on wówczas w środku wsi, którą od brzegu morza dzieliły niemal dwa kilometry. Ostatnie nabożeństwo odprawiono w świątyni 2 marca 1874 roku. Pierwsza ściana runęła do Bałtyku w 1901 roku. Dziś na klifowym wybrzeżu pozostał tylko fragment ostatniej, południowej ściany kościoła.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu przed 1945.

Legendy

Z kościołem związane są legendy. Jedna z nich mówi o Kaźku i Ewie, parze kochanków, którzy mieszkali tu przed wiekami. Kaźko wyruszył na wojnę przeciwko Brandenburczykom, z której już nie wrócił. Ewie z żalu za ukochanym, serce pękło. Została pochowana na przykościelnym cmentarzu i od tego czasu duch Kaźka zaklęty w morskie fale przybywa, aby połączyć się z ukochaną.

Według innej legendy to rozpacz Bałtyku sprawiła, że morskie fale pochłaniają ląd. Przed wiekami rybacy wyłowili na brzeg boginkę morza, córkę Bałtyku, a kiedy zmarła z tęsknoty, pochowano ją na przykościelnym cmentarzu. Zrozpaczony ojciec chciał odebrać zwłoki ukochanej córki. Przez stulecia słał w kierunku lądu potężne fale, aż przeniósł jej grób na dno głębiny. I w zemście za śmierć córki nie spocznie, aż ostatnią ścianę kościoła pochłoną fale.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Konieczny, K., Kotla R. 50 cudów Pomorza Zachodniego. Warszawa: Agora, 2012. ISBN 978-83-268-0780-0

Konieczny, K., Pluciński, J., Sikora P. Plażownik zachodni. Warszawa: Agora, 2011. ISBN 978-83-268-0510-3


Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Kinga Konieczny