Kościół Matki Bożej Różańcowej (Lubiechów Dolny)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Matki Bożej Różańcowej w Lubiechowie Dolnym
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej (Czachów)
Data budowy 1802
Data poświęcenia 1949 r.
Budulec cegła

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Lubiechowie Dolnym — kościół filialny parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Czachowie, należy do dekanatu cedyńskiego w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej[1].

Świątynia jest budowlą salową, zakomponowaną na planie prostokąta, nakrytą dwuspadowym dachem. Od wschodu bryła zamknięta jest ścianą prostą. Obiekt został wzniesiony z cegły w 1802 roku. Lico murów obwodowych zostało otynkowane. Wnętrze nakryte jest drewnianym stropem. Prezbiterium wyposażone jest w figurę Matki Bożej Różańcowej.

Według inwentarza zabytków dla dawnego powiatu chojeńskiego z 1927 roku kościół wyposażony był w dwie rzeźby drewniane, będące zapewne pozostałością gotyckiego ołtarza. Przedstawiały one św. Annę Samotrzeć i św. Barbarę. Zabytki wydatowano na lata 1500-1520 i połączono z bliżej nieokreślonym mistrzem z Lubeki. W kościele znajdował się wówczas również dzwon z 1448 roku z inskrypcją: o rex glorie christi veni cum pace MCCCCXLVIII renolt van scheniggke[von Schöning]. Ponadto obiekt wyposażony był w żeliwne lichtarze z ok. 1820 roku i cynową misę chrzcielną z 1652 roku

Przypisy

  1. Parafia rzymskokatolicka Matki Boskiej Częstochowskiej — Czachów. Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska [online]. [Przeglądany 28 października 2015].

Bibliografia

  • Voss, Georg, Hoppe, Willy. Niederlübbichow. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. III: Die nördlichen Orte. Berlin 1927.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke