Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Szczecinie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Szczecinie
brak zdjecia
Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Szczecinie
Nazwa niemiecka Brunn Dorfkirche
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Szczecinie

Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Szczecinie (niem. Brunn Dorfkirche).

Kościół w Bezrzeczu wymieniany jest po raz pierwszy w źródłach w 1286 roku, kiedy to biskup kamieński Hermann, przekazał prawo jurysdykcji nad kościołem w Bezrzeczu proboszczowi z kościoła Mariackiego w Szczecinie. Stary drewniany kościół uległ spaleniu w 1 poł. XV wieku i w 1448 roku chłopi ze wsi sprzedali grunt pod budowę nowego kościoła Kolegiacie Mariackiej. Kościół filialny znajdował się wówczas w Wołczkowie. Patronem kościoła był właściciel majątku.

W końcu XV wieku powstała budowla z głazów narzutowych na prostokątnym rzucie o wymiarach zewnętrznych 15 x 9,4 m. Kościół przeszedł znaczną przebudowę w XIX wieku. Po południowej stronie znajduje się ceglany dwuuskokowy portal wykonany w czasie przebudowy. Podczas jego prac zmieniono również dawny kształt okien. Z tego samego okresu pochodzi ceglany szczyt wschodni. Od strony zachodniej dostawiono wieżę z czerwonej cegły zakończoną ostrołukowym hełmem.

Obecne zabytkowe wyposażenie kościoła stanowią organy C.F. Völknera Op. 148, chrzcielnica z przełomu XIX/XX wieku oraz krucyfiks z przedwojennym drewnianą figurą Chrystusa.

Linki zewętrzneIES64.png
Autor opracowania: Marek Łuczak