Komunikacja lotnicza Szczecina

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komunikacja lotnicza Szczecina – obecnie Szczecin obsługiwany jest przez jeden z 13 polskich portów lotniczych - lotnisko pod Goleniowem. Ponadto ze Szczecina niedaleko jest do lotniska w Berlinie.

Historia

do 1945

Niespełna 6 lata po pierwszym, udanym starcie samolotu Wright Flyer, w 1909 roku na Krzekowie wylądowali bracia Wright. Lot samolotu Flyer III miał związek z kontraktem na budowę tych samolotów w Niemczech. Rok później wokół Szczecina zaczęły powstawać pierwsze lotniska:

Z lotnisk tych, w różnych okresach czasu, obsługiwano połączenia liniowe do Berlina, Hamburga, Frankfurtu nad Odrą, Drezna, Piły, Słupska, Gdańska, Królewca i Moskwy, Sztokholmu, Oslo, Kopenhagi. W sezonie letnim samoloty latały na Rugię (do Sellina), Strzałowa, na wyspę Hiddensee i Świnoujścia.

po 1945

Po wojnie w Szczecinie pozostało sprawne tylko lotnisko w Dąbiu. Było ono wykorzystywane do obsługi liniowego ruchu pasażerskiego w latach 19461956. Od 1967 pasażerski ruch lotniczy ze Szczecina obsługuje lotnisko w Goleniowie (odległy o ok. 50 km od miasta). Obsługiwane są stąd m.in. loty do Warszawy, Krakowa, Norwegii, Irlandii i Wielkiej Brytanii[1].

Lotnisko w Dąbiu

W latach 20. XX wieku, ok. 6 km od centrum Szczecina, w jego prawobrzeżnej części – Dąbiu, przy ul. Przestrzennej 10, nieopodal pobliskiego jeziora zostało zbudowane lotnisko o nawierzchni trawiastej, które wchodziło w skład niemieckiej sieci lotnisk komunikacyjnych. Zostało otwarte 19 czerwca 1927 jako „największy lądowo-wodny port lotniczy Niemiec"[2]. Obejmowało teren o powierzchni 270 ha oraz lądowisko wodne o powierzchni 0,49 ha. Właścicielem lotniska było towarzystwo Flughafen Stettin GmbH, należące do Szczecina oraz szczecińskiego samorządu powiatowego i prowincjonalnego.

Lotnisko posiadało warsztaty remontowe i obsługiwało ruch pasażerski, pocztowy oraz towarowy. Było także wykorzystywane do celów sportowych, rolniczych i wojskowych. Zostało poważnie zniszczone w czasie II wojny światowej

Należy zaznaczyć, że według dzisiejszych standardów (XXI w.) jest to raczej lądowisko i dlatego nie nadaje się do wykorzystania dla dużych samolotów pasażerskich. Dzisiaj Lotnisko Dąbie wykorzystywane jest przede wszystkim na potrzeby Aeroklubu Szczecińskiego oraz helikopterów lotnictwa sanitarnego i policyjnego.

Przypisy

  1. Port Lotniczy Goleniów. Rozkład lotów [online]. [Przeglądany 6 kwietnia 2013]. Dostępny w: http://www.lotniskogoleniow.pl/rozklad-lotow/.
  2. Tatarczuk, Anja. Lotnisko Szczecin-Dąbie i o szczecińskim lotnictwie. 12.07.2009. W: lotniczapolska.pl [online]. [Przeglądany 06 kwietnia 2013]. Dostępny w: http://lotniczapolska.pl/Lotnisko-Szczecin-Dabie-i-o-szczecinskim-lotnictwie,7959.

Bibliografia

  • Encyklopedia Szczecina. T.1. Red. Tadeusz Białecki. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 2000. ISBN 83-87341-45-2. s. 462-463.

Zobacz też

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak