Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" – odbywający się w Koszalinie od 1973 roku festiwal, to najstarszy i jeden z największych w Polsce festiwali kina. Prezentuje pełnometrażowe i krótkometrażowe profesjonalne debiuty filmowe, przede wszystkim polskie. Głównymi nagrodami Festiwalu są Wielkie i Małe Jantary. [1]

Mif.jpg

Historia

Festiwal funkcjonuje od 1973 roku, początkowo jako Międzynarodowe Spotkania Filmowe „Młodzież na Ekranie”. Prezentowali tam swoje pierwsze filmy m. in. Krzysztof Zanussi (nagrodzony w Koszalinie Wielkim Jantarem ’73 za film "Iluminacja"), Krzysztof Kieślowski (Wielki Jantar ’76 za „Personel”), Agnieszka Holland, Filip Bajon czy Magdalena Łazarkiewicz.

Festiwal „Młodzi i Film” nie odbywał się przez dziesięć lat, ale w 1999 roku ponownie zaistniał na festiwalowej mapie Polski. Do reaktywacji festiwalu przyczyniła się Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna w Koszalinie, wraz z kanclerzem uczelni Romanem Skeczkowskim. Przyjechała wówczas do Koszalina Grażyna Szapołowska. W roku 2000 odbył się tylko przegląd filmów, rok później przekształcony w konkurs międzynarodowy.

31. Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie

Od 2004 roku funkcjonuje pod nazwą Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Dyrektorem festiwalu był m.in. Piotr Jaroszyk (1973-1989, 1999), a obecnym jest Paweł Strojek. Organizatorami Festiwalu "Młodzi i Film" są Miasto Koszalin oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich, producentem Centrum Kultury 105 w Koszalinie.[2]

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" jest jednym z najważniejszych tego typu przeglądów filmowych w Polsce. Do konkursów poza filmami profesjonalistów, wybierane są także filmy produkowane niezależnie.

30. edycję festiwalu w 2011 roku odwiedziło 22500 widzów. Dotąd gośćmi imprezy byli m.in. Kinga Preis, Małgorzata Pieczyńska, Magdalena Cielecka, Bożena Dykiel, Małgorzata Foremniak, Renata Gabryjelska, Andrzej Chyra, Filip Bajon i wielu innych.

Dyskusja "Szczerość za Szczerość"

Stałym i niezawodnym punktem festiwalu jest scena muzyczna. Podczas imprez towarzyszących wystąpili dotąd m.in. "Myslovitz", "Dżem", "Raz, Dwa, Trzy". Istotnym merytorycznie punktem festiwalu są rozmowy „Szczerość za szczerość”, towarzyszące festiwalowi od samego początku. Mają miejsce po każdej projekcji filmów konkursowych. Spotkania członków ekip filmowych z publicznością moderują krytycy filmowi.

W dniach 24-29 czerwca 2013 roku odbędzie się 32. edycja Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"[3]

Przypisy

  1. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W: Wikipedia. Wolna encyklopedia. [online]. [Przeglądany 19 czerwca 2013].
  2. Zgrzebnicka, Paulina. O festiwalu. W: PortalFilmowy.pl. [online]. [Przeglądany 19 czerwca 2013].
  3. 32. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" W: Centrum Kultury 105 w Koszalinie. [online]. [Przeglądany 19 czerwca 2013].

Bibliografia

  • Buczak, Eugeniusz. Koszalin współczesny. Koszalin: SBP, 1998. ISBN 83-905699-1-4.
  • Piątek, Joanna; Piątek Waldemar. Koszalińskie Spotkania Filmowe Młodzi i Film. Koszalin 1973-1989. Koszalin: Miscelanea, 1998. ISBN 83-87739-36-7.
  • Serdiukow, Anna. Kino i młodość nigdy się nie zestarzeją. Festiwal Młodzi i Film. W: Kultura Koszalińska. Almanach 2010. Koszalin: KBP, 2011.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski