Koszalin (czasopismo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koszalin
Koszalin
'
Wydawca Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina
Rok wydania 1996-2006

Miesięcznik Koszalin czasopismo regionalne wydawane w latach 1996-2006 przez Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina.

Historia

Na początku "Koszalin" ukazywał się jako biuletyn w nakładzie 500 egzemplarzy w formacie A-4, w kolorze czarnym. W ciągu czterech lat, (od roku 2000) dzięki wysiłkowi społecznemu redakcji czasopismo zmieniło format (B-4) i nakład (3,5 tys. egz.). "Koszalin" drukowany był w drukarni „Rondo” „Głosu Koszalińskiego”. Współwydawcą została Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna w Koszalinie, drukując w niej swój Diariusz. Poruszano w niej istotne sprawy dotyczące miasta, jego historii, współczesności i kultury. Na łamach gazety rozpoczęto walkę o województwo środkowopomorskie.

Zespół redakcyjny "Koszalina" przez wiele lat tworzyli m.in.: J. Lewandowski (przewodniczący), E. Buczak (redaktor naczelny).

W marcu 2000 roku ukazał się 50 numer gazety.[1]

Po śmierci Eugeniusza Buczaka ukazał się w 2001 roku jeszcze nr 59 "Koszalina". Był to jak się wówczas wydawało, ostatni wydany numer miesięcznika. Ale po rocznej przerwie, w kwietniu 2002 roku "Koszalin" ukazał się jako 16-stronicowy bezpłatny dodatek do sobotnio-niedzielnego wydania "Głosu Pomorza".

"Koszalin" był wydawnictwem o profesjonalnym wyglądzie, jednak na przeszkodzie do osiągnięcia stabilizacji stanęły trudności natury organizacyjnej. Do sierpnia 2002 roku ukazało się tylko 5 numerów, red. naczelnym był Piotr Kobalczyk. Po jego odejściu wydawano gazetę jeszcze przez pewien czas.

W sumie ukazało się w dotychczasowej historii SPK sto numerów pisma "Koszalin". W 2005 roku jego red. naczelnym był Jerzy Banasiak. Ostatni numer wydano w sierpniu 2006 roku. Do miesięcznika pisali ludzie kultury, politycy lokalni, dziennikarze, publicyści. Poruszano w nim wiele ważnych i ciekawych tematów związanych z miastem.

Przypisy

  1. 20 lat Stowarzyszenia W: koszalin.pl [online]. [Przeglądany 12 listopada 2014].

Bibliografia

  • Koszalin nr 2(61) 2002.
  • Koszalin nr 5(64) 2002.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski