Wyspa Akademicka

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(Przekierowano z Krainka)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspa Akademicka
Wyspa Akademicka
Wyspa Akademicka na rzece Odrze w Szczecinie
Dawna nazwa Krainka
Nazwa niemiecka Piepenwerder
Akwen

Geolokalizacja: 53.3925,14.544444

Wyspa Akademicka (także Krainka, niem. Piepenwerder) – niezamieszkana i niezagospodarowana wyspa szczecińskiego Międzyodrza. Znajduje się na Odrze Zachodniej na wysokości ujścia cieku Bukowa, w granicach miasta Szczecina, w dzielnicy Śródmieście.

Wyspa ma 1,8 ha powierzchni. Jest rozciągnięta w osi rzeki na długości 360 mwg Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie wyspa rozciąga się pomiędzy 32,10 a 32,50 kilometrem Odry Zachodniej [1], przy szerokości osiągającej 60 m. Powierzchnia wyspy jest wyrównana i sięga wysokości 1 m n.p.m. (przy średnim poziomie wód w Odrze wynoszącym 0,1 m n.p.m.). Ze względu na niskie położenie, wyspa stanowi obszar narażony na niebezpieczeństwo powodzi. Na wyspie znajdują się ruiny zabudowań i drzewostan uznany za wartościowy. Planowane jest zagospodarowanie rekreacyjno-sportowe wyspy[2].

W końcu XX wieku znajdowała się na niej przystań wędkarska i Przystań Żeglarska AZS. Wcześniej istniał tu tartak zbudowany w 1790 roku przez Sanne'a, początkowo napędzany siłą wiatru, a od XIX wieku z napędem maszynowym[3].

Przypisy

  1. http://www.informator.rzgw.szczecin.pl/informator/pl/wykaz_obiektow/pliki/04b_Obiekty_na_rzece_Odra_Zachodnia.pdf
  2. Osiedle Międzyodrze. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin. [dostęp 2009-10-01].
  3. Tadeusz Białecki: Krainka. W: Encyklopedia Szczecina. Tadeusz Białecki (red. nacz.). Wyd. I. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński Instytut Historii, 1999, s. 498. ISBN 8387341452. 

Bibliografia