Lapidarium (Lubczyna)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lapidarium z pomnikiem poległych w I wojnie światowej w Lubczynie.

Lapidarium w Lubczynie powstało w 2003 roku na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego, w północnej części wsi, przy ulicy Kasztanowej. Cmentarz funkcjonował do 1945 roku. Po wojnie był nieużytkowany. Został uporządkowany w latach 2001-2003 w trakcie przygotowań do obchodów siedemsetlecia Lubczyny.

Lapidarium w Lubczynie, 2012

Lapidarium powstało z inicjatywy Jerzego Roja, emerytowanego nauczyciela. Projekt artysty-plastyka Leszka Soroczyńskiego został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta i Gminy Goleniów i pracy mieszkańców wsi.

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Lubczynie, 2012

Na terenie cmentarza ustawiono dwa pomniki – w centrum utworzony z ocalałych fragmentów nagrobków i jedynego zachowanego krzyża żeliwnego, pomnik upamiętniający pochowanych tu mieszkańców Lubczyny, drugi w głębi cmentarza – postument pomnika poległych w I wojnie światowej. Upamiętnienie wojenne odsłonięte w latach 20. XX wieku, pierwotnie było ustawione w centrum wsi, przy kościele. Na dwustopniowej podstawie umieszczony był niski prostopadłościenny postument o lekko zwężających się ku górze ścianach, zwieńczony pełnoplastycznymi przedstawieniami wieńca i hełmu niemieckiej piechoty. Na ścianach wyryto nazwiska wszystkich żołnierzy, którzy polegli w czasie wojny lub zmarli w wyniku odniesionych ran w latach 1914-1922. Po II wojnie światowej pomnik został zakopany, odsłonięto go ponownie podczas realizacji lapidarium.

Bibliografia

  • Bartczak Anna. Karta ewidencyjna miejsca pamięci poległych w czasie I wojny światowej. Szczecin 2012. Archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
  • Bonowska Magdalena. Przemijanie. Śmierć, pogrzeb i życie pozagrobowe w wyobrażeniach mieszkańców Pomorza Zachodniego na przełomie XIX i XX wieku. Poznań 2004.
  • Walasek Lidia, Wójcik Kamila. Upamiętnienia żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze. Materiały z ogólnopolskiej konferencji. Szczecin 11-12 czerwca 2002. Red. A. Łazowski, Szczecin 2002, s.303-315.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak