Lotnisko Dąbie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lotnisko Szczecin-Dąbie – trawiaste lotnisko sportowe Aeroklubu Szczecińskiego.

Lotnisko usytuowane jest w prawobrzeżnej części Szczecina - Dąbiu przy ul. Przestrzennej 10, opodal jeziora Dąbie.

Historia

Lotnisko zostało zbudowane przez Niemców w latach 20. W okresie przedwojennym wchodziło ono w skład sieci lotnisk komunikacyjnych Rzeszy Niemieckiej. Odbywały się stąd regularne loty komunikacyjne, także międzynarodowe. Ponieważ w tym okresie stawiano na rozwój wodnosamolotów lotnisko ulokowane zostało nad jeziorem Dąbie, kilka kilometrów od centrum miasta. Na terenie położonym bezpośrednio nad jeziorem stworzona została stacja do tankowania wodnosamolotów oraz obrotowa platforma. Zbudowano także system podziemnych zbiorników paliwa. Ponieważ lotnisko położone jest na terenie podmokłym utworzono zaawansowany system odwadniający złożony z drenów oraz pomp elektrycznych do usuwania wody z płyty lotniska. W skład infrastruktury lotniska wchodzą także trzy hangary żelbetowe z przesuwanymi drzwiami. Do centralnie położonego hangaru przylegają budynki adminastracyjno-szkoleniowe oraz wieża obserwacyjna. W latach wojny budynki lotniska zostały pomalowane w plamy maskujące, które przetrwały do dziś.

Po drugiej wojnie światowej lotnisko zostało przejęte przez władze polskie. Lotnisko zanim uzyskało charakter wyłącznie rekreacyjno-sportowy było współużytkowane jako komunikacyjne przez PLL LOT. Taka sytuacja trwała do lat 60. kiedy to, ze względu na wzrost wielkości samolotów pasażerskich, utworzony został międzynarodowy port lotniczy Szczecin-Goleniów.

Problemy lotniska rozpoczęły się w latach 80., kiedy to ówczesne władze PRL zadecydowały o organizacji międzynarodowego zlotu młodzieży socjalistycznej. Na płycie lotniska zorganizowano obozowisko dla kilkunastu tysięcy osób. Prace inżynierskie z tym związane zniszczyły drenaż płyty lotniska. Od tego czasu rozpoczęły się coroczne problemy z wodą stojącą na pasach startowych. Reszty dopełniła budowa nowego mostu łączącego prawo- i lewobrzeżną część Szczecina.

Ciekawostki

Na lotnisku w Dąbiu w 1955 roku kręcono sceny do filmu Sprawa pilota Maresza m.in. z Leonem Niemczykiem

Zobacz też


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego