Marek Bączkowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Bączkowski
Członek Zarządu Miasta Szczecin ds. Inwestycji i Ochrony Środowiska (1994-1996)
brak zdjecia
Marek Bączkowski
Data urodzenia 5 grudnia 1957
Miejsce urodzenia Włocławek
Lata działalności 1994-1998
Tytuły i nagrody mgr inż. elektryk-automatyk
Narodowość polska


Życiorys

Urodził się 5 grudnia 1957 we Włocławku. Absolwent V Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. W roku 1981 ukończył Politechnikę Szczecińską, Wydział Elektryczny, mgr inż. elektryk-automatyk, żonaty, dwoje dorosłych dzieci. W latach 1995-1998 Zaoczne Studia Doktoranckie z nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Szczecińskim. Ekspert w realizacji dużych kontraktów budowlanych realizowanych wg międzynarodowego wzorca kontraktowego FIDIC.

Działalnośc zawodowa:

 • 1981 - Stoczna Szczecińska im. Adolfa Warskiego
 • 1995 - 2007 r., Arbiter z listy Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie.
 • 1998 - 2016 Samodzielna Działalność Doradztwo Gospodarcze.
 • 2005 - Członek Zwyczajny Stowarzyszenia Inżynierów, Doradców i Rzeczoznawców w Warszawie (stowarzyszonego z FIDIC – Międzynarodową Federacją Inżynierów Konsultantów).
 • 2004 - 2014 doradca kontraktowy dla firm wykonawczych w szczególności w zakresie zmian i roszczeń kontraktowych, podczas realizacji następujących inwestycji : oczyszczalnia ścieków Pomorzany i Zdroje w Szczecinie, droga ekspresowa S3 na odcinku Szczecin - Pyrzyce, droga ekspresowej S10 – południowe obejście Torunia, budowa stadionu Legii w Warszawie, droga ekspresowa S7 Olsztynek - Nidzica, droga ekspresowa S5 Kaczkowo - Korzeńsko k. Rawicza, rozbudowa Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo” we Władysławowie, budowa Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 503 Elbląg-Tolkmicko-Pogrodzie.
 • 2007 - 2014 członek kilku stałych i ad hoc Komisji Rozjemstwa w Sporach powołanych dla rozstrzygania sporów na różnych kontraktach budowlanych, bazujących na warunkach kontraktowych FIDIC.
 • 2016 - Wiceprezes Zarządu Szczecińskiego Parku Przemysłowego spółka z o.o.
 • 2018 - kwiecień 2019 Wiceprezes Zarządu Stoczni Szczecińskiej spółka z o.o.

Działalność samorządowa

 • W latach 1994 - 1996 Członek Zarządu Miasta Szczecin odpowiedzialny za inwestycje komunalne oraz ochronę środowiska wybrany z klubu Liga Szczecińska.
 • W latach 1994 - 1998 Radny Rady Miasta Szczecin.
 • W roku 2010 kandydat do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
 • Od 1999 r. do chwili obecnej członek Rady Osiedla Stołczyn, w tym kilkakrotnie Członek Zarządu Rady

Co zrobił dla Szczecina

Ze Szczecinem związany jest od dzieciństwa. Tu wychował się i wykształcił. W roku 1991 związał się z samorządem szczecińskim, gdy został wybrany do Rady Osiedla Stołczyn . W roku 1994, dzięki głosom, przede wszystkim mieszkańców północnych osiedli Szczecina,: Stołczyna, Skolwina, Bukowa, Golęcina - Gocławia i Żelechowa został wybrany do Rady Miasta Szczecin . Także w roku 1994 został wybrany przez miejskich radnych do Zarządu Miasta Szczecin, gdzie był odpowiedzialny za miejskie inwestycje i ochronę środowiska. Pod jego kierunkiem powstało wiele inwestycji, które od lat służą wszystkim szczecinianom, a wiele z nich przygotował do późniejszej realizacji.

Najważniejsze z nich to :

W swoich działaniach nie zapomniał o północnych osiedlach Szczecina .

Opracował i dopilnował realizacji wielu inwestycji :

Osiedle Bukowo:

Osiedle Stołczyn :

Osiedle Golęcino - Gocław

Osiedle Skolwin:

 • remont budynku komunalnego przy ul.Stołczyńskiej,
 • opracowanie dokumentacji technicznej dla kanalizacji sanitarnej całego osiedla Skolwin.

Osiedle Pomorzany:

Jako Członek Zarządu Miasta Szczecin odpowiedzialny za inwestycje i ochronę środowiska zapoczątkował proces budowy pierwszej w Szczecinie mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków Pomorzany przygotowując i przeprowadzając procedurę przetargową zamówienia publicznego na budowę tego przedsięwzięcia , w nowatorskim trybie (design & build) „zaprojektuj i zbuduj”, zakończoną podpisaniem kontraktu z firmą PROSYNCHEM.


Już nie będąc radnym, miał znaczący udział w dokończeniu budowy przemysłowo - komunalnej oczyszczalni ścieków w Fabryce Papieru Szczecin-Skolwin . Budowa tej oczyszczalni została zakończona w roku 2001 i dała możliwość rozwoju, zarówno budownictwa mieszkaniowego, jak i obiektów przemysłowych w całej północnej części Szczecina.

Priorytety

Zarówno planowanie i realizacja inwestycji, jak i sposoby kwalifikacji projektów do dofinansowania ze środków unijnych.

Galeria zdjęćŹródła

Bibliografia

Inne

 • Konsultacja z Markiem Bączkowskim (2014)

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Bączkowska