Martin Schmechelius

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martin Schmechelius
teolog, pedagog
brak zdjecia
Strona tytułowa pierwszej księgi "Meletematum" Martina Schmecheliusa.
Miejsce urodzenia Barwice
Data śmierci po 1643
Narodowość niemiecka


Martin Schmechelius (także Smechelius lub Schmegelius) (zm. po 1643 r.) – teolog protestancki i pedagog, rektor szkoły miejskiej w Białogardzie, pastor w Elblągu, Lubieszewie, Cyganku i Leszkowach.

Życiorys

Martin Schmechelius wywodził się z patrycjuszowskiej rodziny z Barwic. W 1594 roku przyjechał do Szczecina, gdzie został wpisany w poczet słuchaczy Pedagogium Książęcego. Od 16 października 1601 roku kontynuował edukację na uniwersytecie w Greifswaldzie. Był już wówczas nagrodzony poetyckim laurem i podpisywał się jako poeta laureatus.

Po zdobyciu wykształcenia Schmechelius został pedagogiem i przez wiele lat piastował godność rektora szkoły miejskiej w Białogardzie. W roku 1620 odszedł ze szkoły i został nadwornym kaznodzieją hrabiny von Turno w Elblągu. Przez kolejnych kilkanaście lat pełnił obowiązki pastora w kilku wsiach Żuław Wiślanych, m.in. w Lubieszewie, Cyganku i Leszkowach.

Schmechelius realizował się także twórczo, pisząc łacińskie i greckie wiersze, które publikował jako utwory okolicznościowe, a także w postaci autorskich tomików. W jego dorobku znalazł się dramat szkolny Hercules Academicus (Stettin 1621) oraz zbiór mów na różne okazje zatytułowany Fasciculus oratiunculum (Stetini 1620). W okresie aktywności pastorskiej napisał także kilka funeraliów, m.in. ku czci zmarłego w 1643 roku Hermana Wrangla, szwedzkiego wojskowego, gubernatora Liwonii, dowódcy w wojnie polsko-szwedzkiej 16261629.

Wybrane dzieła

Bibliografia

Źródła archiwalne

Źródła drukowane

LiteraturaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: dr hab. Agnieszka Borysowska