Matthäuskirche

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matthäuskirche

Matthäuskirche. W średniowieczu Drzetowo należało do parafii św. Piotra i Pawła. W 1865 roku wydzielono parafię Drzetowo-Żelechowa. W 1884 roku ustanowiono drugie probostwo kościoła św. Piotra i Pawła z siedzibą w Drzetowie. Dom parafialny ukończono w 1887 roku. Rok wcześniej faktycznie oddzielono parafię drzetowską od parafii św. Piotra i Pawła i dla nowo powstałej parafii przekazano łąki zwane Rehdorf koło Gocławia. Nabożeństwa początkowo odbywały się w Fundacji Marchanda, następnie w kaplicy Zakładów Żelechowskich, a od 1886 roku w nowopowstałym kościele w Żelechowej[potrzebne źródło] .

Pomysł budowy kościoła w Drzetowie powstał już w 1882 roku, wówczas rozpoczęły się zbiórki funduszy na tel cel. Jednak jego budowę rozpoczęto dopiero w 1891 roku, według projektu architekta T. Jseude. Trzynawowy kościół założono na rzucie prostokąta o wymiarach 31 x 18 m. Zbudowano go z cegły. Wysokość budowli sięgała 15 m., a wieża- 37 m. Kościół mógł pomieścić 1000 osób siedzących. Od strony północnej do bryły świątyni dostawiono pięcioboczne prezbiterium w formie absydy.

Kościół został uszkodzony w trakcie działań wojennych, po wojnie w latach 50-tych u rozebrano mury obwodowe budowli. Po wojnie dzwon z rozebranego kościoła przeniesiono i zawieszono na wolnostojącej dzwonnicy przy kościele pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Marek Łuczak