Merten Jacob

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Merten Jacob
ludwisarz
Data urodzenia nieznana
Miejsce urodzenia nieznane
Data śmierci nieznana
Miejsce śmierci nieznane

Merten Jacob (XV/XVI w.) — niemiecki ludwisarz.

Merten Jacob był ludwisarzem działającym na przełomie XV/XVI wieku w Brandenburgii. Jego dzieła znajdowały się w kościołach pogranicza pomorsko-brandenbursko-polskiego. Obecnie znanych jest 10 dzwonów, które można łączyć z działalnością Jacoba. Ich chronologia zamyka się w latach 1496-1522. Instrumenty te sygnowane zostały przez mistrza gmerkiem i nazwiskiem lub też mają charakterystyczne elementy dekoracyjne i inskrypcje pozwalające uznać je za jego dzieła.

Dzwony wykonane przez Mertena Jacoba charakteryzują się dbałością o detal - litery tworzące inskrypcje (w późnogotyckiej minuskule) zostały skrupulatnie wycięte i podkreślone konturem. Choć w stosowanych przez mistrza formach dekoracyjnych dostrzec można inspiracje grafiką i rzeźbą norymberską, to zgodne one są również z nurtami artystycznymi kręgu nadbałtyckiego.

Dzieła Mertena Jacoba znajdują się obecnie następujących miejscowościach:

Bibliografia

  • Lemcke, Hugo. Die Bau- und Kunstdenkmäler der Regierungsbezirks Stettin, H. 6: Das Kreis Greifenhagen. Stettin 1902
  • Majewski, Marcin. Tureczek, Marceli. Merten Jacob — ludwisarz pogranicza polsko-brandenbursko-pomorskiego przełomu XV i XVI wieku. W: Ziemia Międzyrzecka. Śladami historii. Red. B. Mykietów, M. Tureczek. Międzyrzecz–Zielona Góra 2005.
  • Voss, Georg. Hoppe, Willy. Wedel. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. III: Die nördlichen Orte. Berlin 1927.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke