Międzynarodowy Festiwal Organowy (Koszalin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie – odbywający się w Koszalinie w okresie lipiec - sierpień od 1966 roku, festiwal na którym odbywają się koncerty muzyki organowej, połączonej z utworami symfonicznymi. Najbardziej popularnym miejscem realizacji koncertów jest koszalińska katedra.

Historia Festiwalu

Zorganizowane w 1966 roku Koszalińskie Koncerty Organowe dały początek późniejszemu festiwalowi. Od początku imprezie patronował znany

46 Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie

koszaliński muzyk Andrzej Cwojdziński, wieloletni dyrektor artystyczny koszalińskiej filharmonii. Inicjatorem powołania festiwalu był także Leon Szostak, muzyk i dyrektor naczelny Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej.

Specjalnością Festiwalu Organowego w Koszalinie stało się wykonywanie muzyki organowej w połączeniu z muzyką symfoniczną i wokalistyką, co przyniosło kolejnym edycjom dużą popularność. Na przykład w 1981 roku wykonanie utworu "Stabat Mater" wymagało udziału aż dwóch orkiestr symfonicznych.

W festiwalu brało udział wielu wybitnych organistów (np. Józef Serafin)i zespołów chóralnych ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Włoch czy Filipin. Impreza z racji swojego charakteru była poniekąd powiązana z Festiwalem Chórów Polonijnych który odbywał się w Koszalinie.[1]

Po rozwiązaniu w 1992 roku Koszalińskiego Towarzystwa Muzycznego, które patronowało festiwalowi, trud organizacyjny wzięła na siebie Filharmonia im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie. Każda edycja festiwalu to blisko 35 koncertów. Można było już usłyszeć dzieła znane wszystkim, autorstwa Bacha, Haendla, Mozarta, Haydna i wielu innych.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Organowego w 2010 roku na organach zagrał Marek Toporowski, artysta koncertujący w kraju i zagranicą, zdobywca nagród Fryderyka za płyty z utworami muzyki staropolskiej. Kolejnym solistą był Ryszard Borowski, muzyk grający na flecie, jeden z najlepszych instrumentalistów jazzowych w kategorii flet. Wystąpił także koszaliński chór Canzona pod dyrekcją Radosława Wilkiewicza, zespół instrumentalny Filharmonii Koszalińskiej oraz Bogdan Narloch, kierownik artystyczny koszalińskiego festiwalu. [2]

Na kolejnych edycjach festiwalu grali organiści nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Szwajcarii, Słowacji, Węgier, Belgii, Norwegii.

W 2012 roku miała miejsce 46 edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Przypisy


Bibliografia

  • Buczak, Eugeniusz. Koszalin współczesny. Koszalin: SBP, 1998. ISBN 83-905699-1-4.
  • Kołowska Małgorzata. Wojewódzka panorama kultury. Wyd Biblioteka Publiczna w Koszalinie, Koszalin 1996, ISBN 83-901077-9-1.
  • Zborowski Andrzej. Nie tylko organowy. 45 Międzynarodowy Festiwal Organowy w:Kultura Koszalińska. Almanach 2011. Koszalin 2012, Koszalińska Biblioteka PublicznaISBN-978-83-87317-74-4.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski