Międzynarodowy Festiwal Organowy (Koszalin)
Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie – odbywający się w Koszalinie w okresie lipiec - sierpień od 1966 roku, festiwal na którym odbywają się koncerty muzyki organowej, połączonej z utworami symfonicznymi. Najbardziej popularnym miejscem realizacji koncertów jest koszalińska katedra.
Historia Festiwalu
Zorganizowane w 1966 roku Koszalińskie Koncerty Organowe dały początek późniejszemu festiwalowi. Od początku imprezie patronował znany
koszaliński muzyk Andrzej Cwojdziński, wieloletni dyrektor artystyczny koszalińskiej filharmonii. Inicjatorem powołania festiwalu był także Leon Szostak, muzyk i dyrektor naczelny Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej.
Specjalnością Festiwalu Organowego w Koszalinie stało się wykonywanie muzyki organowej w połączeniu z muzyką symfoniczną i wokalistyką, co przyniosło kolejnym edycjom dużą popularność. Na przykład w 1981 roku wykonanie utworu "Stabat Mater" wymagało udziału aż dwóch orkiestr symfonicznych.
W festiwalu brało udział wielu wybitnych organistów (np. Józef Serafin)i zespołów chóralnych ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Włoch czy Filipin. Impreza z racji swojego charakteru była poniekąd powiązana z Festiwalem Chórów Polonijnych który odbywał się w Koszalinie.[1]
Po rozwiązaniu w 1992 roku Koszalińskiego Towarzystwa Muzycznego, które patronowało festiwalowi, trud organizacyjny wzięła na siebie Filharmonia im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie. Każda edycja festiwalu to blisko 35 koncertów. Można było już usłyszeć dzieła znane wszystkim, autorstwa Bacha, Haendla, Mozarta, Haydna i wielu innych.
Podczas Międzynarodowego Festiwalu Organowego w 2010 roku na organach zagrał Marek Toporowski, artysta koncertujący w kraju i zagranicą, zdobywca nagród Fryderyka za płyty z utworami muzyki staropolskiej. Kolejnym solistą był Ryszard Borowski, muzyk grający na flecie, jeden z najlepszych instrumentalistów jazzowych w kategorii flet. Wystąpił także koszaliński chór Canzona pod dyrekcją Radosława Wilkiewicza, zespół instrumentalny Filharmonii Koszalińskiej oraz Bogdan Narloch, kierownik artystyczny koszalińskiego festiwalu. [2]
Na kolejnych edycjach festiwalu grali organiści nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Szwajcarii, Słowacji, Węgier, Belgii, Norwegii.
W 2012 roku miała miejsce 46 edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego.
Przypisy
Bibliografia
- Buczak, Eugeniusz. Koszalin współczesny. Koszalin: SBP, 1998. ISBN 83-905699-1-4.
- Kołowska Małgorzata. Wojewódzka panorama kultury. Wyd Biblioteka Publiczna w Koszalinie, Koszalin 1996, ISBN 83-901077-9-1.
- Zborowski Andrzej. Nie tylko organowy. 45 Międzynarodowy Festiwal Organowy w:Kultura Koszalińska. Almanach 2011. Koszalin 2012, Koszalińska Biblioteka PublicznaISBN-978-83-87317-74-4.