Michael Friedrich Quade

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Friedrich Quade
pedagog, rektor Gimnazjum Królewskiego w Szczecinie
Data urodzenia 28 lipca 1682
Miejsce urodzenia Suchań
Data śmierci 11 lipca 1757
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka

Michael Friedrich Quade (Quadius) (1682-1757) - filozof, teolog i pedagog, pierwszy rektor Gimnazjum Królewskiego w Szczecinie.

Życiorys

Michael Friedrich Quade urodził się 28 lipca 1682 roku w Suchaniu. Uczył się w Stargardzie Szczecińskim, Słupsku i Berlinie. W 1700 roku rozpoczął studia teologiczne w Wittenberdze. W 1702 roku przeniósł się do Greifswaldu i przez sześć lat był osobistym sekretarzem Johanna Friedricha Mayera i administratorem jego biblioteki. Razem ze swoim patronem odbył podróż do Polski, Saksonii i Szwecji. W 1704 roku został promowany na magistra filozofii, a dwa lata później otrzymał bakalaureat z teologii. W 1710 roku został mianowany adiunktem wydziału teologicznego. Wyjechał do Szczecina i w 1716 roku objął stanowisko rektora Gimnazjum Królewskiego (przed reorganizacją szwedzkie Regium Gymnasium Carolinum) oraz profesora filozofii i stylistyki. Na stanowisku rektora pozostawał przez 40 lat.

Zmarł 11 lipca 1757 roku w Szczecinie.

Twórczość

Publikował głównie prace filozoficzne i teologiczne, oprócz tego programy szkolne, mowy okolicznościowe i wiersze.

Bibliografia

  • Hoche, Richard. Quade, Michael Friedrich. W: Allgemeine Deutsche Biographie. Bd.27. Leipzig: Duncker & Humblot, 1888, s. 2.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska