Mieczysław Prajsnar

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mieczysław Prajsnar
pedagog
Data urodzenia 22 listopada 1926
Data śmierci 17 lipca 2012
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. 60A-17-1)
Lokalizacja grobu zobacz na mapie


Mieczysław Prajsnar (1926-2012) – pedagog, nauczyciel fizyki w V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Szczecinie, nauczyciel akademicki


STRONA W BUDOWIE

Życiorys

Mieczysław Prajsnar urodził się 22 listopada 1926 roku.

W latach 1954-1960 kierował Szkołą Podstawową nr 9 w Szczecinie. Od 1960 do 1979 roku był nauczycielem fizyki w V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka. Pieszczotliwie zwany przez uczniów Mieciem, był pedagogiem bardzo cenionym i bardzo lubianym. W latach 1971-1975 był wychowawcą klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Przez wiele lat przygotowywał młodzież do olimpiad fizycznych. Wychował kilkunastu olimpijczyków, z których kilku zostało laureatami etapu centralnego w Warszawie (Jerzy Bławździewicz, Dariusz Pietraszkiewicz, Michał Sośnicki ) oraz Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej w Güstrow (dawniej NRD). Zainicjował i organizował zawody uczniów w ramach międzyklasowego Turnieju Fizycznego, a także współorganizował Międzyszkolny Turniej Fizyczny w Szczecinie.

W latach siedemdziesiątych był organizatorem i opiekunem sekcji fizyki Młodzieżowego Towarzystwa Naukowego w Szczecinie, której zajęcia wykładowe i laboratoryjne odbywały się w salach dydaktycznych Politechniki Szczecińskiej. Aktywnym uczestnikom były wręczane specjalne wyróżnienia.

W 1976 roku został wykładowcą Propedeutyki Nauczania Fizyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku był wykładowcą na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie także prowadził przedmioty związane z propedeutyką i nauczaniem fizyki. Był promotorem kilku dyplomantów z zakresu dydaktyki fizyki dla studentów kierunku fizyka. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.

Żona Leokadia była nauczycielką biologii w SP 68. Miał dwie córki, Jolantę i Bożenę, oraz syna Stanisława, doktora fizyki na Uniwersytecie Szczecińskim.

Zmarł 17 lipca 2012 roku w Szczecinie. Został pochowany 23 lipca na Cmentarzu Centralnym (kw. 60A-17-1).

W „Piątce”Nagrody

  • 1973 – Nagroda Polskiego Towarzystwa Fizycznego dla Wyróżniających się Nauczycieli Fizyki
  • 1989 – Nagroda Polskiego Towarzystwa Fizycznego dla Wyróżniających się Nauczycieli FizykiOdznaczenia

  • 1975 – Medal Komisji Edukacji NarodowejBibliografia

  • Monografia jubileuszowa z okazji 70 rocznicy istnienia V LO im. Adama Asnyka w Szczecinie
  • Mikołaj Radomski, „Piątka” rządzi w Szczecinie, czyli 60 lat V LO, „Gazeta Wyborcza - Szczecin” z dn. 26 września 2008 (wersja elektroniczna)