Mirosław Salski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mirosław Salski
dziennikarz, wykładowca akademicki, pisarz
Data urodzenia 10 sierpnia 1954
Miejsce urodzenia Drawsko Pomorskie
Narodowość polska


Mirosław Salski (ur. 1954) - dziennikarz telewizyjny, wykładowca akademicki, pisarz.

Życiorys

Mirosław Salski urodził się 10 sierpnia 1954 roku w Drawsku Pomorskim. Jest absolwentem prawa i administracji Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Wydziału Realizacji TV PWSFTViT w Łodzi. Z Telewizją Polską Szczecin związany był w latach 1982-2007. Pracował w tamtejszej redakcji informacji (1986-1990), a później w redakcji publicystyki[1].

Jest autorem wielu relacji reporterskich m.in. do „Kroniki”, „Dziennika Telewizyjnego”, „Wiadomości”, „Teleexpresu”. Realizował także reportaże do „Ekspresu Reporterów”[2]. Jest laureatem zespołowej nagrody Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji.

Jako pisarz zadebiutował w 2000 r. tomem opowiadań Lato oszustów. Pięć lat później, za powieść Kawaler z odzysku dostał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Wydawnictwa Bellona. W marcu 2008 r. ukazuje się jego powieść kryminalna Muzeum falsyfikatów i w tym samym roku książka Między słowami, której adresatkami są czytelniczki. Po kilku latach przerwy, wydaje kolejny kryminał Wielbłąd przy bramie, którego akcja rozgrywa się w Szczecinie i Kopenhadze.

Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego w Zakładzie Mediów i Komunikowania, gdzie prowadzi zajęcia z dziennikarstwa telewizyjnego i filmu dokumentalnego[3]. Autor podręcznika dla studentów dziennikarstwa Dziennikarz na wizji (2014) oraz przewodnika Nanook w googlach. Przewodnik po filmie dokumentalnym internetem wspomagany (2015).

Mieszka i pracuje w Szczecinie.

Przypisy

  1. Salski Mirosław, [w:] Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej "Pomorze Zachodnie" [online]. [Dostęp: 18.11.2017]
  2. Mirosław Salski, [w:] Głos Szczeciński [online]. [Dostęp: 18.11.2017]
  3. Zakład Mediów i Komunikowania, [w:] Wydział Filologiczny Uniwersytet Szczeciński [online]. [Dostęp: 18.11.2017]


Twórczość

Zbiór opowiadań

  • 2000Lato oszustów, Wydawnictwo Promocyjne Albatros, Szczecin

Powieści

  • 2008Między słowami, Wydawnictwo Replika, Zakrzewo
  • 2008Muzeum falsyfikatów, Wydawnictwo Sol, Warszawa-Grójec
  • 2014Wielbłąd przy bramie, Wydawnictwo Videograf II, Chorzów

Książki naukowe

  • 2015Dziennikarz na wizji, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin
  • 2016Nanook w googlach. Przewodnik po filmie dokumentalnym internetem wspomagany, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, SzczecinLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Krzysztof Lichtblau