Muzeum Wody (Koszalin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Wody w Koszalinie- powstało w Koszalinie w 2005 roku z inicjatywy spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, posiada szeroki zakres eksponatów związanych z tematyką wody i systemów kanalizacji.

Powstanie i działalność

Muzeum mieści się na ulicy Żwirowej w Koszalinie. Podlega ono spółce komunalnej Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, w ramach szeroko pojętej działalności ekologicznej.

Koszalińskie Muzeum Wody

Do 1996 roku w miejscu tym znajdowały się filtry ciśnieniowe, które zostały zlikwidowane wraz z oddaniem do użytku zmodernizowanej stacji uzdatniania wody.[1] W 2005 roku, w pustym dotąd obiekcie, postanowiono otworzyć muzeum, skierowane do zorganizowanych grup zwiedzających, głownie dzieci oraz młodzieży. Obiekt gruntownie wyremontowano, chcąc przybliżyć zarówno historię Koszalina jak i wzmocnić postawę pro-ekologiczną zwiedzających. Obecnie w dawnej filtrowni znajduje się ekspozycja prawie 300-letniej historii wodociągów Koszalina. Ekspozycja składa się ze starych planów i map sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, fragmentu rury wodociągowej z 1726 roku, hydrantów i urządzeń z przełomu XIX i XX wieku. Pozyskane eksponaty pochodzą z różnych źródeł.[2]

Muzeum jest chętnie odwiedzane podczas Dni Koszalina oraz Nocy Muzeów.

Przypisy

  1. Muzeum Wody w Koszalinie. W: Wikipedia. Wolna encyklopedia [online]. [Przeglądany 19 czerwca 2013]
  2. Bożena W. Obchodzimy w przedszkolu "Dzień Wody". "Moje Miasto Koszalin". 2009. [Przeglądany 19 czerwca 2013].

Bibliografia

  • (b). Muzeum Wody w Koszalinie. "Gazeta Ziemska". 2005, nr 6, s. 11.
  • Nieckarz, Monika. Niezwykła noc w Muzeum Wody MWiK. "Wodnik Koszaliński". 2007, nr 15, s. 16-17.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski