Ulica Wincentego Witosa

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(Przekierowano z Nordstraße)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulica Wincentego Witosa
Północ
Ulica Wincentego Witosa
fot. Damian Porowski
  Nazwa pełna Ulica Wincentego Witosa
  Inne nazwy Ulica Teodora Duracza
  Nazwa niemiecka Nordstraße
  Osiedle Stołczyn
  Dzielnica Północ
  Długość (m)[i] 874,7
Zobacz ulicę na:
Mapa Google.
Google Street View.
Interaktywny Plan Miasta Szczecin.


Historia do 1945

Niemiecka nazwa ulicy - Nordstraße oddaje charakter ulicy położonej w północnej części tzw. „Kolonii domów”. Na przybliżony czas zabudowy Nordstraße i sąsiadujących z nią ulic wskazuje obecny budynek nr 22, na którego elewacji zachowała się data 1928 rok. Dwustronną zabudowę Nordstraße stanowiły czterorodzinne domy o geometrycznych kształtach ze spadzistymi dachami pokrytymi czerwoną dachówką, co pozostało do chwili obecnej. Domy zbudowano z cegły, którą produkowano jeszcze przed 1928 rokiem w okolicznej cegielni, wykorzystującej do produkcji zasoby pobliskiego terenu, jakim była dobrej jakości glina. Jako materiał budowlany służyła również trzcina i niodżywiczone drewno. Wokół domów rozciągały się ogródki działkowe, pola uprawne i lasy. Domy nie posiadały kanalizacji. Ścieki odprowadzano do szamb. Wspólne WC znajdowały się na podwórzach. Mieszkańcami Nordstraße byli pracownicy okolicznej huty Eisenwerk Kraft.

Poniższa fotografia Stołczyna ( niem. Stolzenhagen ) wykonana z lotu ptaka w latach 1928-1945 przedstawia Nordstraße jako pierwszy i drugi od dołu rząd domów. Nordstraße położona jest równolegle do Bergstraße, za którą widać kolisty zarys niezabudowanej jeszcze całkowicie Ringstraße. Osiedle to zwane „Kolonią domów” położone jest malowniczo nad leśną doliną, za którą widać dachy Wilhelmstraße i Kirchenstraße, u zbiegu których znajduje się kościół.

Historia po 1945

Po 1945 r. ulica Wincentego Witosa trzykrotnie zmieniała nazwę wg kolejności: Wincentego Witosa, Teodora Duracza i ponownie Wincentego Witosa.

Ulica jest oddalona 15 min. jazdy od centrum Szczecina i położona równolegle do ul. Warszawskiej, z którą łączą ją dwa skrzyżowania, a także równolegle do niezagospodarowanej jeszcze ul. Modlińskiej.

Pieczę nad budynkami sprawował zakład opiekuńczy, jakim była nieistniejąca już od 2005 roku Huta Szczecin. W okresie upadku huty, budynki mieszkalne przejęła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Dom nad Odrą”.

Początkowo nawierzchnię ulicy stanowiła kostka brukowa. W latach 70. ulica uzyskała asfaltową nawierzchnię. Ulica nie posiadała kanalizacji, ścieki odprowadzano do szamb. Modernizacji w tym zakresie dokonano dopiero ok. 2010 roku.

Ulica w górnym odcinku łączy się z ul. Władysława Nehringa, natomiast w dolnym przechodzi częściowo w drogę dla pieszych, wyłożoną płytami, a w części najniższej w schody, gdzie łączy się z ul. Nad Odrą.

Ulica Wincentego Witosa

(fot. Ewa Bączkowska)Bibliografia

  • Marek Łuczak, Szczecin, Skolwin, Stołczyn wyd. 1, Pomorskie Towarzystwo Historyczne, Szczecin 2007
  • Wspomnienia pierwszych mieszkańców ulicy, przesiedlonych z Kresów Wschodnich RP w 1945 r.
  • Wspomnienia mieszkańców wysiedlanych do Niemiec w 1945 r.

Zobacz także

Ciekawostki

  • Kierowcy Transport International Routier – Międzynarodowego Transportu Drogowego, zmyleni błędnymi danymi uzyskanymi z Global Positioning System (GPS), który na mapie pokazuje im ulicę Wincentego Witosa z możliwością dojazdu w jej dolnym odcinku, bedącym niezmodernizowaną drogą dla ruchu pieszego, do ulicy Nad Odrą, wpadają w pułapkę, nie mogąc zawrócić na wąskich skrzyżowaniach ul. Wincentego Witosa z ul.Warszawską

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Bączkowska