Ogród Dendrologiczny (Glinna)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ogród dendrologiczny w Glinnej położony jest na południowo-wschodnim skraju Puszczy Bukowej w gminie Stare Czarnowo. Historia ogrodu sięga 1823 roku, kiedy powstały pierwsze szkółki drzew i krzewów, z tego okresu są najstarsze okazy egzotycznych drzew. Pierwsza informacja o ogrodzie pochodzi z roku 1911. Dziś na obszarze 6 hektarów rośnie ponad 700 gatunków i odmian drzew i krzewów. Wielu z nich – ze względu na specyficzny mikroklimat w Glinnej – nie można spotkać w żadnym innym miejscu w Polsce. Ogród jest własnością Lasów Państwowych. Jest udostępniony do zwiedzania.

Symbolem Ogrodu dendrologicznego w Glinnej jest mamutowiec olbrzymi – do niedawna rósł tu największy okaz w Polsce. Miał 115 lat i prawie 40 m wysokości. Pokonały go jednak rekordowe mrozy podczas zimy 1987 roku. Pozostał po nim na terenie ogrodu wysoki na 11 m pień. Dziś w Glinnej rośnie siedem mamutowców, wszystkie jednak bardzo „młode” - nie mają 30 lat, najgrubszy z nich osiągnął 160 cm obwodu, a najwyższy 16 m wysokości. Potocznie mamutowce olbrzymie zwane są sekwojami, ale nazwa ta zarezerwowana jest dla innych (w wyglądzie bardzo podobnych) drzew rosnących w Ameryce Płn., nie występujących w Polsce ze względu na ich wrażliwość na niskie temperatury.

Specyficzny mikroklimat W Glinnej powoduje, że rosną tu drzewa i krzewy, które w innych miejscach w Polsce przemarzają. Na terenie ogrodu znajdują się m.in. prawie dwuwiekowy orzesznik pięciolistkowy (najstarsze drzewo w kolekcji), najstarsze w Polsce okazy: jodły olbrzymiej, jodły greckiej, cyprysików groszkowych i błotnych, choiny kanadyjskiej, platanów klonolistnych. W Glinnej wytyczone są ścieżki spacerowe i dydaktyczne, wyznaczone są też miejsca do wypoczynku.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Konieczny, K., Kotla R. 50 cudów Pomorza Zachodniego. Warszawa: Agora, 2012. ISBN 978-83-268-0780-0Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Kinga Konieczny