Ogród Dendrologiczny (Przelewice)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 791 z dnia 1 grudnia 1976[1]
Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

Ogród dendrologiczny w Przelewicach to jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Na powierzchni 30 ha rośnie ok. 1300 gatunków i odmian roślin, pochodzących z różnych kontynentów. Dumą ogrodu są jabłonie ozdobne, wiśnie japońskie, ponad 20 gatunków i odmian magnolii, różaneczniki. Z osobliwości dendrologicznych: bambusy, metasekwoje, egzotyczne sosny, miłorzęby chińskie. Są też kasztany jadalne i dawidia chińska – symbol ogrodu – nazywana drzewem chusteczkowym, ponieważ jej kwiaty przypominają setki rozwieszonych na drzewie jedwabnych chusteczek.

Ogród Dendrologiczny jest udostępniony do zwiedzania. Na jego terenie wyznaczone są ścieżki i trasy spacerowe, miejsca odpoczynku oraz polany, gdzie można rozpalić ognisko oraz grilla. Jest też plac zabaw dla dzieci. W różnych porach roku ogród wygląda inaczej. Wiosną kwitną kaliny, w maju bzy, a po nich jaśminy i róże. Jesienią owocuje kasztanowiec i palecznik chiński. Jedną z najatrakcyjniejszych części parku jest ogród japoński. Tutaj wczesną wiosną kwitną łany kwiatów, później wiśnie japońskie, magnolie i pierisy. W maju – różaneczniki, azalie japońskie i dawidia chińska.

Historyczne części ogrodu:

 • Ogród japoński,
 • Wrzosowisko,
 • Kolekcje oczarów – polana śródleśna,
 • Wąwóz drzew iglastych – Aleja Świerkowa, Ścieżka różaneczników, Ścieżka Wrzosowa,
 • Źródlisko,
 • Łąka Centralna i zespół roślin zimozielonych,
 • Staw Centralny,
 • Ogród skalny i wzgórze,
 • Trzy stawy i Aleja Kalinowa.

W odbudowanym w 2006 roku XIX-wiecznym pałacu mieszczą się sale konferencyjne, szkoleniowe, laboratoria i pokoje gościnne. Dla turystów dostępna jest też oranżeria. Pozostałe obiekty folwarku, które zachowały się w Przelewicach:

 • mleczarnia (z 1820 roku),
 • oficyna (z 1880 roku),
 • stajnia z wozownią (z 1920 roku),
 • stodoły (z 1910-1911 roku),
 • gorzelnia (z 1912 roku),
 • kuźnia i stelmachornia (z 1912 roku),
 • obora (z 1912 roku),
 • spichlerz.

Historia

Wybudowanie parku i pałacu w Przelewicach zlecił August Heinrich von Borgstede, który w latach 1801-1821 był właścicielem majątku. Prawdopodobnie z tego okresu pochodzi część drzew przy obecnej Alei Drzew Polskich oraz niektóre drzewa i zarośla bukszpanów przy dzisiejszej Alei Źródliskowej. Zachował się także pomnik wystawiony przez Augusta Borgstede jako dowód wdzięczności dla architekta i ogrodników.

Kolejnym właścicielem Przelewic był książę August Pruski – wtedy w parku wprowadzono gwiaździsty układ dróg obsadzanych drzewami, a utworzone w ten sposób kwatery były prawdopodobnie wykorzystywane pod uprawę roślin ozdobnych. Z zachowanych listów ogrodnika wynika, że do Berlina wysyłano z Przelewic warzywa i owoce (m. in. melony) oraz kwiaty cięte, a z Berlina sprowadzano sadzonki roślin ozdobnych (m.in. różaneczników) i roślin użytkowych. Po śmierci księcia Augusta w drugiej połowie XIX wieku park zmieniał właścicieli. Brak fachowej pielęgnacji kwater ozdobnych sprawiał, że coraz większa część ogrodu przeznaczona była na warzywa i sady.

W 1922 roku majątek przelewicki kupił Conrad von Borsig, członek Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego, który całkowicie przebudował ok. 20 ha parku nadając mu charakter naturalistycznego ogrodu eksperymentalnego. W lasach należących do majątku zakładał też doświadczalne plantacje m.in. modrzewi. Projekt parku wykonał architekt Heydenreich związany z berlińskimi szkółkami L. Spätha. Większość roślin pochodziła prawdopodobnie z berlińskich szkółek. To wtedy założony został ogród skalny w stylu japońskiego ogrodu pagórkowego z kolekcją irg, karłowych odmian roślin iglastych, dalekowschodnich klonów oraz krzewinek i bylin skalnych. Do 1945 roku Conrad von Borsig osobiście opiekował się swoim ogrodem. Dzisiejszy układ kompozycyjny ogrodu nawiązuje do tego, co stworzył von Borsig.

W latach 1945-1992 Przelewice jako własność państwowa administrowane były przez różne instytucje. Do 1976 roku ogród nie rozwijał się, nie był właściwie pielęgnowany, część kolekcji została utracona. W roku tym park został wpisany do rejestru zabytków pod nr 791. Rozpoczęła się rewaloryzacja jego historycznej części. Usuwano samosiewy, prowadzono nasadzenia, odtwarzano kolekcje roślin.

Po likwidacji PGR w 1992 roku Ogród Dendrologiczny znalazł się w zasobach Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, od której w 1993 roku przejęła go Gmina Przelewice tworząc w 1996 roku Zakład Budżetowy. Kontynuowano uzupełnianie kolekcji, ogród był pielęgnowany, zagospodarowano też nowe tereny.

W 2006 roku zakończono inwestycję pod nazwą Botaniczne Centrum Badawczo-Wdrożeniowe. Przy wyremontowanym pałacu odtworzony został "ogród wiecznie zielony" Borsiga.

Podstawowe cele i zadania Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach to:

 • utrzymanie i rozwój kolekcji roślin drzewiastych strefy umiarkowanej,
 • badania nad aklimatyzacją i reintrodukcją wartościowych gatunków w tym rzadkich i ginących,
 • udostępnienie kolekcji i informacji o niej dla celów naukowych i dydaktycznych.

Przypisy

 1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

 • Konieczny, K., Kotla R. 50 cudów Pomorza Zachodniego. Warszawa: Agora, 2012. ISBN 978-83-268-0780-0
 • K. Misiak. Historia ogrodu. W: Ogród Dendrologiczny w Przelewicach [online]. [Dostęp: 13 października 2013].

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Kinga Konieczny