Osinów Dolny

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 52.851228,14.144904


Osinów Dolny
Nazwa niemiecka Niederwutzow
Powiat gryfiński
Gmina Cedynia
Sołectwo Osinów Dolny
[ Strona internetowa miejscowości.]

Osinów Dolny (dawniej Niederwutzow) — wieś w gminie Cedynia w powiecie gryfińskim.

Położenie

Wieś położona jest w południowo-zachodniej części gminy Cedynia (5 km na południowy zachód od Cedyni), na wschodnim brzegu Odry, przy granicy polsko-niemieckiej, w najbardziej na zachód wysuniętej części Polski. Od południowego wschodu sąsiaduje ze Starą Rudnicą (odległość 4 km), a od południa ze Starym Kostrzynkiem (odległość 4 km). Przez wieś przebiega droga wojewódzka 124. Osinów Dolny usytuowany jest na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, na południowym krańcu Żuław Cedyńskich.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1299 roku (campus Wutzeno). Miejscowość była wówczas własnością cedyńskich cysterek. Przypuszcza się, że sprowadziły one niemieckich kolonistów, którzy zasiedlili wieś. Po sekularyzacji konwentu w dobie reformacji Osinów Dolny stał się własnością domeny elektoralnej w Cedyni. Z uwagi na słabe piaszczyste gleby mieszkańcy wsi nie parali się zbytnio rolnictwem, lecz wykorzystywali dogodne położenie przy ruchliwym trakcie prowadzącym z Freienwalde do Chojny, zajmując się przy tym także rybołówstwem. Do czasu regulacji Odry wieś usytuowana była na jednej z wysp utworzonych przez rozlewiska rzeki, a ze stałym lądem łączyła ją grobla. W 1927 roku miejscowość liczyła 549 mieszkańców, a jej pola mierzyły 795,4 ha. W latach trzydziestych XX wieku nieopodal wsi wybudowano fabrykę celulozy. Obecnie w Osinowie Dolnym znajdują się targowiska oraz liczne punkty handlowe i usługowe związane z ruchem przygranicznym. Wieś znana jest w Polsce z największej liczby zakładów fryzjerskich w przeliczeniu na mieszkańców (50 zakładów na ok. 200 mieszkańców).

Zabytki

Bibliografia

  • Voss, Georg. Hoppe, Willy. Niederwutzow. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. III: Die nördlichen Orte. Berlin 1927.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke