Ostatni rejs (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ostatni rejs (1970) – telewizyjna adaptacja powieści Jerzego Sawiuka. Poprzez losy rybaków dalekomorskich autor ukazuje skomplikowany i trudny problem kształtowania się solidarności w kolektywie ludzi związanych wspólną pracą.

Akcja sztuki rozgrywa się na kutrze rybackim, który powrócił z dalekiego rejsu. Kapitan zatrzymuje czterech członków załogi, podejrzanych o przemyt na dużą skalę. Winnym jest tylko jeden z nich, i dla nikogo nie stanowi, kto. Obowiązuje jednak podstawowa zasada solidarności, wykształcona przez lata wspólnej pracy, która nie pozwala na wydanie kolegi, mimo konsekwencji, do jakich doprowadzi to postępowanie.

Informacje o przedstawieniuZ prasy

  • (...) Rzecz została przedstawiona przez telewizyjny teatr ze Szczecina w sposób ciekawy, a debiut Sawiuka zdaje się zapowiadać nowego autora dramatycznego, którego utworów nie powstydzi się w każdym razie mały ekran. Autor zresztą wyraźnie uwzględnia telewizyjną specyfikę, pozwalając na przykład wyjść w plener swoim bohaterom (niestety, koszmarna jakość zdjęć filmowych utrudniała odbiór tych scen, mieszając teatralne i filmowe konwencje) i ciekawie konstruuje postacie. Czasem tylko daje się uwieść możliwościom, jakie otwiera dialog silnych ludzi, ale na szczęście nie na długo. Przedstawienie było, niestety, tak fatalne technicznie, że trudno doprawdy bez krzywdy dla realizatorów oceniać cokolwiek poza literacką warstwą utworu. Scenografii nie było widać wcale, a sceny realizowane w szczecińskim porcie - w zbyt chyba daleko posuniętej skłonności do ulegania urokom dokumentalizmu - były niemal zupełnie nieczytelne zarówno pod względem obrazu, jak i dźwięku. Wybronił się jedynie w tym spektaklu Eugeniusz Wałaszek. (jas, Ostatni rejs, „Ekran” 1970 nr 3, s. 21)Źródła

Bibliografia

  • jas, Ostatni rejs, „Ekran” 1970 nr 3, s. 21
  • Z anteny PR i ekranu TV. Rocznik 1971 (pod red. Jerzego Łańcuta), Wydawnictwa Radia i Telewizji, Warszawa 1971

InneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz