Otto Lang-Wollin

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Otto Lang-Wollin
malarz, rysownik, grafik
Data urodzenia 12 stycznia 1881
Miejsce urodzenia Kassel (Hesja)
Data śmierci 8 listopada 1958
Miejsce śmierci San Remo
Narodowość niemiecka


Widok Wolina z wieży kościoła św. Mikołaja, olej na płótnie. Reprodukcja w: Sztuka dawna w zbiorach kolekcjonerów szczecińskich. [Katalog wystawy]. Oprac. Renata Zdero. Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich 3.08.–3.09.2017.
Kutry rybackie, akwarela na papierze. Reprodukcja w: Malarze szczecińscy pierwszej połowy XX wieku [katalog wystawy]. Oprac. Marek Wyłupek. Szczecin 2001.
Stocznia w Wolinie, gwasz na płycie pilśniowej. Własność: Kryspin Pawlicz.

Otto Lang-Wollin (1881-1958) – malarz, rysownik, grafik.

Życiorys

Otto Lang-Wollin urodził się 12 stycznia 1881 roku w heskim Kassel, a zmarł 8 listopada 1958 roku w San Remo we Włoszech.

Był malarzem, rysownikiem i grafikiem. Zawodu uczył się w Kassel, w Szkole Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbeschule), a następnie na Akademii Sztuki u malarza i grafika Carla Brünnera (1847–1918) oraz artysty Schicka. Dokształcał się w zakresie rysunku w Berlinie, w prywatnej szkole rysunku Lewina-Funka. W trakcie studiów zaprzyjaźnił się z młodszym pomorskim adeptem sztuki - Hansem Hartigiem.

Podróż studyjna na Pomorze, do Nowego Warpna (Neuwarp), Dziwnowa (Dievenow) i Wolina (Wollin), którą odbył wspólnie z Hartigiem, zaowocowała fascynacją tą ziemią i decyzją o zamieszkaniu i pracy tutaj. W 1902 roku Lang został nauczycielem rysunku w Wolinie. Od 1931 roku pracował w Szczecinie jako profesor Gimnazjum im. Króla Wilhelma (König-Wilhelm-Gymnasium).

Lang podejmował podróże studyjne do południowych Niemiec, Danii i Szwecji. Należał do grupy artystycznej „Die Hessen”, a od 1908 roku do Berlińskiej Secesji (Berliner Secession). W 1913 roku eksponował swoje dzieła w Gandawie, w Belgii, na światowej wystawie EXPO. Kilkakrotnie brał udział w szczecińskich wystawach Pomorskiego Związku Sztuki i Rzemiosła Artystycznego (Pommerscher Verein für Kunst und Kunstgewerbe) w latach 19131916.

W trakcie pierwszej wojny światowej pełnił służbę wojskową jako oficer rezerwy. W 1916 roku został współzałożycielem szczecińskiego Związku Artystów Pomorskich (Pommersche Künstlerbund) i uczestniczył w jego wystawach od początku działalności grupy aż do 1940 roku. Członkiem pozostał do 1944 roku. W latach 1921-1927 prezentował swoje prace w wystawach szczecińskiej Secesji Północnoniemieckiej (Norddeutsche Secession).

Po drugiej wojnie światowej osiadł w Burgdorf koło Hanoweru w Dolnej Saksonii. Malował i odbywał podróże studyjne po Niemczech i nad Morze Śródziemne. W 1958 roku po śmierci żony przeniósł się do syna, do San Remo, gdzie wkrótce zmarł.

Dzieła

Oeuvre czyli dzieło artystyczne Langa-Wollina tworzą obrazy sztalugowe, rysunki, szczególnie ilustracje do czasopism, takich jak „Unser Pommerland”, litografie, grafiki użytkowe. Ich tematyka przede wszystkim odzwierciedla zainteresowanie pomorskim pejzażem, motywami marynistycznymi, widokami tutejszej architektury i budownictwa.

Swój związek z Wolinem artysta wyraził dodając do nazwiska przydomek Wollin. Zaprojektował okładkę zeszytu 6 do pisma „UnserPommerland” za 1927 rok. Przedstawił widok staromiejskiej zabudowy Wolina. Był autorem projektu banknotu Notgeld miasta Wolin. Jego rysunki zamieszczane w „Unser Pommerland” ukazywały widoki miejscowości i krajobrazów wyspy Wolin. Oprócz miasta Wolin, także Lubina (Lebbin), Ładzina (Rehberg), Karnocic (Karzig), Dziwnowa. Rysował popularny motyw Kawczej Góry koło Międzyzdrojów (Kaffeeberg bei Misdroy). Jego ulubionymi motywami były małe porty, łodzie rybackie, brzegi Zalewu Szczecińskiego (Haff), widoki wody i nieba pokrytego chmurami przy różnej pogodzie.

W okresie pracy na Pomorzu Lang-Wollin namalował około 100 obrazów.

Galeria

Bibliografia

  • Banaszkiewicz Ryszard. Wolin w oczach Otto Lang-Wollina, Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Wolin 2019.
  • Gutsche Edda. Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku. Cz. 1. Pruszcz Gdański 2010, s. 94–100.
  • Gwiazdowska Ewa. Herausragende Künstlerpersönlichkeiten des Pommerschen Künstlerbundes in den 1920-er bis 1940er Jahren (Teil 1). „Pommern. Zeitschrift für Kultur und Geschichte”, Jg. 54 (2016), H. 2, s. 34–35 (29–37), 13 il.
  • Gwiazdowska Ewa. Lang-Wollin, Otto. [W:] Encyklopedia Szczecina. Red. Tadeusz Białecki, t. 1, Szczecin 2000, s. 528–529.
  • Gwiazdowska Ewa. [Wstęp]. [W:] Malarze szczecińscy pierwszej połowy XX wieku [katalog wystawy]. Oprac. Marek Wyłupek. Szczecin, Antykwariat Marek Wyłupek, 2001, Szczecin 2001, s. 25.
  • Stiftung Pommern. Katalog der Gemälde, Kieler Schloß Rantzaubau. Oprac. Renate Paczkowski. Kiel 1982, s. 123–124.
  • Sztuka dawna w zbiorach kolekcjonerów szczecińskich. [Katalog wystawy]. Oprac. Renata Zdero. Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich 3.08.–3.09.2017, s. 17.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: dr Ewa Gwiazdowska