Otto Wöhlermann

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Otto Wöhlermann
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 28 czerwca 1860
Miejsce urodzenia Binowo
Data śmierci nieznana
Miejsce śmierci nieznane
Lata działalności 1889-1925
Narodowość niemiecka

Otto Wöhlermann (1860-?) – niemiecki profesor gimnazjalny.

Życiorys

Otto Franz Reinhold Wöhlermann urodził się 28 czerwca 1860 roku w Binowie. Uczęszczał do Gimnazjum Miejskiego (Stadtgymnasium) w Szczecinie, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 19 marca 1880 roku. Następnie podjął studia z zakresu filologii klasycznej na uniwersytecie w Greifswaldzie. 17 listopada 1888 roku przystąpił do egzaminu pro facultate docendi, po zdaniu którego nabył kwalifikacje do nauczania języków klasycznych - łaciny i greki. W rok później rozpoczął roczny okres próbny w gimnazjum w Greifswaldzie, a po jego zakończeniu został przyjęty do Königliche Seminar für gelehrte Schule połączonego z Gimnazjum Fundacji Mariackiej (Marienstiftsgymnasium) w Szczecinie. Po czym przeniósł się do Berlina, tam uczestniczył w kursie dla nauczycieli gimnastyki (Turnlehrerkurs) w Königliche Turnlehrerbildungsanstalt. 28 marca 1892 roku zdał egzamin uprawniający go do nauczania gimnastyki.

W roku 1892 został zatrudniony jako nauczyciel pomocniczy (Hilfslehrer) w gimnazjum w Drawsku Pomorskim. W dwa lata później powrócił do Szczecina, gdzie objął również posadę nauczyciela pomocniczego w Gimnazjum Fundacji Mariackiej. Powierzono mu nauczanie języków klasycznych – greki i łaciny oraz religii i gimnastyki. W roku 1899 został awansowany na profesora gimnazjalnego (Oberlehrer). W roku 1913 otrzymał stanowisko dyrektora Königliches Gymnasium w Szczecinku.

Otto Franz Reinhold Wöhlermann 1 października 1925 roku przeszedł w stan spoczynku.

Publikacje

  • In Sapphus carmen II quaestiones criticae. W: Programm des Königl. Marienstifts-Gymnasium zu Stettin für das Schuljahr von Ostern 1902 bis Ostern 1903. Stettin: Druck von Herrcke & Lebeling 1903, s. 1-13.

Bibliografia

  • Programm des Königl. Marienstifts-Gymnasium zu Stettin für das Schuljahr 1899 bis Ostern 1900. Stettin: Druck von Herrcke & Lebeling 1900, s. 19.

Linki zewnętrzne