Pałac (Benice)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 211 z dnia 23 marca 2005[1]
Pałac w Benicach
Pałac w Benicach
Nazwa niemiecka Benz
Lokalizacja Benice, gmina Kamień Pomorski
Projektant nieznany
Data budowy XIXw. , rozp. 1867 r.

Geolokalizacja: 53.896651,14.91254

Pałac w Benicach (niem. Benz, gmina Kamień Pomorski)

Wieś

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1365 roku i dotyczy dziedzica Tideke Warnow. Kolejna wzmianka pochodzi z 1375 roku i dotyczy braci Ditricha i Henninga Warnow. W 1466 roku we wsi swą siedzibę posiadał Hans von Flemming z Buku. Od 1466 roku (z niewielkimi przerwami) do II wojny światowej wieś stanowiła własność rodziny von Flemming, posiadaczy największych majątków na Pomorzu. W 1517 roku we wsi powstała nowa siedziba rodowa von Flemming.

Pod koniec XVI wieku Benice składały się z dwóch majątków, jeden A należał do rodziny von Flemming ze Świerzna, drugi B do von Flemming z Mierzęcina. W 1628 roku został utworzony trzeci majątek C, w którym zamieszkał i zmarł w 1659 roku Otto von Flemming z Mierzęcina. W 1628 roku we wsi mieszkali młynarz, kowal, owczarz i garncarz. W 1740 roku właścicielem całego majątku był Hanrich von Flemming (1665-1755) ze Świerzna. W 1769 roku majątek poprzez wiano Juliany Sabiny von Flemming stał się własnością rodziny von Schlabrendorf. W 1787 roku wieś ponownie została własnością von Flemming. W tym czasie istniał tu folwark, a we wsi było 10 chłopów, 2 zagrodników, kowal, nauczyciel, wiatrak i 36 dymów. W 1867 roku właścicielem majątku był Thamm Hasso von Flemming. W 1896 roku majątek odziedziczył jego syn, Kurd von Flemming mieszkający w Śniatowie, który w 1899 roku połączył Benice, Giżkowo, Ganiec, Buk i Łęgno w klucz alodialny, z którym wiązał się tytuł hrabiego. Ostatnim właścicielem w 1939 roku był dr Hasso von Flemming, a jego majątek obejmował 1274 ha ziemi.

Po II wojnie światowej teren dawnego majątku przejął PGR.

Dwór

We wsi znajduje się dwukondygnacyjny pałac o powierzchni 1530 m2, zbudowany w duchu neoklasycyzmu w XIX wieku. Jego budowa rozpoczęła się w 1867 roku. Jest to budynek z ryzalitem (z herbem - wilk i kozioł) w fasadzie głównej, z przeszkloną i bogato zdobioną werandą oraz portykiem podtrzymującym balkon, całość kryta dachem czterospadowym.

Po II wojnie światowej w pałacu znajdowała się szkoła rolnicza. Obecnie obiekt należy do Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim i jest użytkowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (Benice).

W sąsiedztwie znajdują się zachowane budynki gospodarcze w postaci kuźni, szklarni i służbówki oraz park dworski z XIX wieku o powierzchni 8 ha z dwoma stawami i bogatym starodrzewem złożonym min. z buka pospolitego, cisa, dębu czerwonego i szypułkowego, grabu pospolitego, jesionu wyniosłego, olszy, lipy, wiązu, kasztanowca białego, orzecha włoskiego i topoli białej.

Obiekt dostępny.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie

Zobacz teżLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy