Pałac (Bród)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 1044 z dnia 25 września 1984[1]
Pałac w Brodzie
Pałac w Brodzie
Nazwa niemiecka Braunsforth
Lokalizacja Bród, gmina Chociwel
Projektant nieznany
Data budowy pocz. XX w.

Geolokalizacja: 53.514236,15.34454

Pałac w Brodzie (niem. Braunsforth, gmina Chociwel)

Wieś

Miejscowość w czasach średniowiecza należała do rodu von Wedel. W 1628 roku była własnością Krzysztofa z Krzywnicy posiadającego 10 łanów, Bastiana von Wedla z 2 łanami, karczmą i owczarnią oraz Ewalda mającego 2½ łanu. Część wsi w postaci daniny należała do Josta i Franciszka von Dewitzów.

W XVIII wieku wieś została wykupiona przez ród von Wedlów. Melchior Magnus von Wedel połączył kilka wsi (Bród, Karkowo, Lisowo, Nową Dąbrowę, Oświno, Wieleń, Chociwel) w jeden majątek, który po jego śmierci w 1744 roku został podzielony pomiędzy czterech synów.

Następnym właścicielem był kanonik Lupold, z kolei po jego śmierci w 1779 roku majątek został podzielony pomiędzy troje dzieci. W 1782 roku właścicielem Brodu był Hans Wilhelm von Wedel. W 1794 roku majątek kupił Magnus Ludwig von Wedel. Do roku 1855 właścicielem był Adolf Edward von Wedel, następnie jego syn Hugo. W 1905 roku wieś zamieszkiwało 179 mieszkańców, w 1911 roku – 255, a właścicielem był rotmistrz Busso von Wedel. Ostatnim właścicielem w 1939 roku był Rudolf von Wedel. Jego majątek obejmował 881 ha. Wieś zamieszkiwana była przez 360 mieszkańców w 94 gospodarstwach.

Dwór

We wsi znajduje się dwór zbudowany na początku XX wieku na planie kwadratu w formie willi miejskiej z mansardowym dachem i boniowanymi narożnikami. Obecnie budynek jest remontowany. Historyczne wyposażenie wnętrza nie zachowało się.

W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania folwarczne oraz park w stylu angielskim o powierzchni 3,6 ha. W parku są dwa stawy, fontanna, cmentarz rodowy oraz bogaty drzewostan w postaci m.in. dębu czerwonego, szypułkowego, platanu klonolistnego, grabu pospolitego oraz lipy drobnolistnej.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Katalog zabytków powiatu stargardzkiego. T. 1. Red. Marcin Majewski. Stargard: Muzeum w Stargardzie, 2010.
  • Katalog zabytków powiatu stargardzkiego. T. 2. Red. Marcin Majewski. Stargard: Muzeum w Stargardzie, 2010.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy