Pałac (Dobropole Pyrzyckie)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. 1039 z dnia 28 września 1984[1]
Pałac w Dobropolu Pyrzyckim
Pałac w Dobropolu Pyrzyckim
Nazwa niemiecka Dobberphul
Lokalizacja Dobropole Pyrzyckie, gmina Dolice
Projektant nieznany
Data budowy kon. XIX w.

Geolokalizacja: 53.147079,15.236122

Pałac w Dobropolu Pyrzyckim (niem. Dobberphul, gmina Dolice)

Wieś

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1232 roku z dokumentu, w którym Władysław Odonic nadał wieś zakonowi cystersów z Kołbacza. W XVI wieku lennikami cystersów byli Baltes i Peter von Lentzowie. W późniejszych czasach majątek należał najprawdopodobniej do kilku rodzin szlacheckich. W końcu XIX wieku należał do rodu von Pirchów. W 1911 roku właścicielem majątku był radca ekonomiczny Karol Ernest Rechholtz. W 1939 roku jego dobra obejmowały 1 065 ha ziemi. W 1939 roku wieś zamieszkiwało 346 mieszkańców w 84 gospodarstwach.

Dwór

We wsi znajduje się piętrowy pałac z połowy XIX wieku. Jest to obiekt zbudowany na rzucie prostokąta z wysuniętym frontowym ryzalitem i wejściem ozdobionym pilastrami. Obecnie budynek jest w złym stanie technicznym. Lewe skrzydło pałacu, dobudowane pod koniec XIX wieku, jest zamieszkane. Wnętrze zostało pozbawione historycznego wyposażenia.

W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania gospodarcze oraz park z drugiej połowy XIX wieku o powierzchni 11 ha. Zachował się kamienny mur ogrodzeniowy i cenny drzewostan złożony m.in. z cisa pospolitego, kasztanowca zwyczajnego odmiany strzępolistnej oraz skrzydłorzechu kaukaskiego.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Katalog zabytków powiatu stargardzkiego. T. 1. Red. Marcin Majewski. Stargard: Muzeum w Stargardzie, 2010.
  • Katalog zabytków powiatu stargardzkiego. T. 2. Red. Marcin Majewski. Stargard: Muzeum w Stargardzie, 2010.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy