Pałac (Gądno)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 1039 z dnia 27 lutego 1991[1]
Pałac w Gądnie
Pałac w Gądnie
Nazwa niemiecka Guhden
Lokalizacja Gądno, gmina Moryń
Projektant nieznany
Data budowy 1840

Geolokalizacja: 52.855139,14.420229

Pałac w Gądnie (niem. Guhden, gmina Moryń)

Wieś

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1460 roku. W XVI i XVII wieku we wsi znajdował się folwark, który należał do rodziny von Schönebecków, właścicieli miasta Moryń. Ponadto we wsi były 2 gospodarstwa chłopskie oraz karczma.

W XVIII wieku rodzina von Schönebecków przeniosła swą siedzibę rodową do Gądna. Późniejszym właścicielem majątku była rodzina von Papsteinów, ówczesnych właścicieli miasta Morynia. W latach 17901795 majątek należał do wójta powiatu Chojna, Friedricha Frantza von Mühlheima. Od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej majątek należał do rodziny von Rohrów.

Na początku XX wieku właścicielem wsi był Karl von Rohr. W 1939 roku majątek obejmował 1 065,9 ha. W 1939 roku we wsi było 168 mieszkańców.

Dwór

We wsi znajduje się pałac w stanie postępującej ruiny, zbudowany w stylu klasycystycznym w 1840 roku przez Friedricha Mühlheima. Jest to piętrowy budynek z poddaszem, o powierzchni 1000 m2, wybudowany na rzucie prostokąta, z wysuniętym ryzalitem. Budynek był dawniej zdobiony sztukaterią w formach grecko-rzymskich.

Po II wojnie światowej w dawnym pałacu znajdowały się mieszkania i sklep gminny. W 1965 roku w budynku został przeprowadzony remont. Od 1990 roku obiekt należy do prywatnego właściciela. Obecnie jest zrujnowany, brakuje stolarki drzwiowej i okiennej, ściany i stropy są zawalone, kominek portalowy jest zdewastowany.

W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne z XIX wieku oraz zdewaloryzowany park dworski ze stawami i oczkami wodnymi, o powierzchni 3 ha, dawniej sięgający do jeziora, z drzewostanem złożonym m.in. z dębów i wiązów.

Obiekt dostępny.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy