Pałac (Grzybno, powiat gryfiński)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac w Grzybnie
Pałac w Grzybnie
Nazwa niemiecka Thänsdorf
Lokalizacja Grzybno, gmina Chojna
Projektant nieznany
Data budowy 1905 r.

Geolokalizacja: 53.018914,14.556515

Pałac w Grzybnie (niem. Thänsdorf, gmina Chojna)

Wieś

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1194 roku i dotyczy nadania zakonowi templariuszy ziemi bańskiej przez księcia Barnima I. Miejscowość powstała w 1327 roku na prawie niemieckim. W średniowieczu podlegała zakonowi templariuszy, a później zakonowi joannitów (z Rurki, od 1382 roku ze Swobnicy). Po sekularyzacji zakonu, właścicielem majątku była rodzina von Hohenzollernów ze Schwedt. Następnie wieś weszła w skład domeny państwowej.

W 1868 roku w miejscowości znajdował się folwark państwowy. W 1868 roku we wsi było 12 gospodarstw chłopskich, gospodarstwo karczmarza i kilku chałupników. Wśród zabudowań było: 28 budynków mieszkalnych, 3 budynki przemysłowe i 48 budynków gospodarczych. Łączny areał obejmował 2 209 mórg ziemi. W 1886 roku folwark obejmował 1 596 mórg i był dzierżawiony przez rodzinę Kuhnów ze Strzeszewa. Na początku XX wieku dzierżawcą majątku obejmującego 657 ha był Juliusz d’Heureuse.

Dwór

We wsi znajduje się dwukondygnacyjny pałac, o powierzchni 644 m2, zbudowany w 1905 roku. Jest to budynek z wysuniętym ryzalitem, zbudowany na rzucie prostokąta, kryty dachem dwuspadowym z naczółkami.

W latach 19581977 budynek został przebudowany na potrzeby funkcjonującej w nim szkoły i pozbawiony historycznych walorów architektonicznych. Obecnie budynek jest opustoszały.

W sąsiedztwie pałacu zachowały się zabudowania gospodarcze oraz resztki parku.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewdzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy