Pałac (Kozia Góra)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. 475 z dnia 15 marca 1965[1]
Pałac Kozia Góra
Pałac Kozia Góra
Pałac Kozia Góra (marzec 2010)
Zobacz Pałac Kozia Góra na mapie.

Majątek w Koziej Górze (niem. Koseeger) już od XIV wieku należał do rodziny von Podewils. Pałac ok. 1770 r. wzniósł Adam Krzysztof von Podewils. W 2 poł. XIX wieku został rozbudowany w formie neogotyckiej przez Hermanna Heinricha Wilhelma v. Podewils. W wyniku tych prac powstała trójkondygnacyjna murowana budowla z neogotycką częścią wschodnią. Partia ta charakteryzuje się monumentalną formą, podkreśloną parą bocznych ryzalitów. Drugie piętro partii centralnej zajmuje krużganek wsparty na kolumienkach. Całość zwieńczona krenelażem i pinaklami. Rzeźby rycerzy zdobią centralne partie bocznych ryzalitów.

Ostatnią właścicielką pałacu była hrabina Jadwiga Ponińska z domu Podewils. Po wojnie we wsi stacjonowały wojska sowieckie, następnie folwark został przejęty przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. W latach 90. XX wieku pałac przeszedł w ręce prywatne i nieużytkowany popadł w ruinę.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtmlLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Marek Łuczak