Pałac (Nowe Warpno)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. 511 z dnia 10 marca 2008[1]
Pałac w Karsznie
Pałac w Karsznie
Nazwa niemiecka Albrechtsdorf
Lokalizacja Karszno, Nowe Warpno
Projektant nieznany
Data budowy 1898 r.

Geolokalizacja: 53.725357,14.279426

Pałac w Karsznie, obecnie dzielnicy Nowego Warpna (niem. Albrechtsdorf, gmina Nowe Warpno)

Wieś

Dawna wieś Karszno od XIII wieku do 1728 roku należała do rodziny von Broekerów. Następnymi właścicielami byli Jurgen Lorenz von Kleist i ponownie Gustaw Fryderyk von Broeker. W 1756 roku majątek należał do rodziny von Wedlów. Od 1766 roku właścicielami była rodzina von Enckevortów. W 1793 roku we wsi wzniesiono kościół. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem wsi był Albrecht von Enckevort. Ostatnim właścicielem w 1945 roku był Bernd Friedrich von Enckevort.

Dwór

We wsi znajduje się pałac zbudowany w stylu neorenesansu francuskiego, który wzniesiono w miejscu pierwotnego dworu. Pałac powstał w 1898 roku za czasów Albrechta von Enckevorta. Jest to obiekt dwupiętrowy o powierzchni 2 054 m2 wybudowany z czerwonej cegły klinkierowej, z neobarokowymi detalami architektonicznymi, pokryty łamanym dachem; założony na rzucie prostokąta z dwoma trójbocznie zamkniętymi ryzalitami w elewacji tylnej, z kwadratową w rzucie wieżą w północnej elewacji bocznej, z półkolistym ryzalitem w południowej elewacji bocznej oraz z nieznacznie wysuniętym ryzalitem w fasadzie. Pośrodku fasady znajduje się główne wejście do budynku, do którego wiodą schody i weranda. Historyczne wyposażenie wnętrz nie zachowało się.

Po II wojnie światowej obiekt należał do Wojsk Ochrony Pogranicza, a od lat 80. XX wieku do Straży Granicznej. Od 2009 do 2012 roku należał do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i pełnił funkcję ośrodka szkoleniowo-konferencyjnego.

W jego sąsiedztwie znajduje się park krajobrazowy z bogatym starodrzewem. W odległości 500 m od pałacu zachował się cmentarz rodowy.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy