Piknik nad Odrą

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piknik nad Odrą - to cykliczna impreza odbywająca się wiosną na Wałach Chrobrego. Przyciąga tłumy szczecinian i turystów, również niemieckich. Hitem imprezy jest wielki gar zupy gotujący się nad ogromnym ogniskiem. Po talerz piknikowej zupy ustawiają się tradycyjnie niekończące się kolejki. Zabawa nad Odrą to przede wszystkim targi turystyczne Market Tour, które w ostatnich latach wzbogaciły się o atrakcyjne imprezy towarzyszące: Festiwal Wyrobów i Kuchni Regionalnych, Targi Żywności i Produktów Ekologicznych Organic, Wiosenny Festyn Rodzinny i Wielkie Gotowanie, czy wspomniany już gar zupy rozdawanej uczestnikom imprezy. Organizatorzy Pikniku nad Odrą: Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki i Międzynarodowe Targi Szczecińskie, we współpracy z Gminą Miastem Szczecin.

Targi Turystyczne Market Tour

To największe na Pomorzu Zachodnim targi turystyczne organizowane nieprzerwanie od 1992 r. Prezentują atrakcje regionów turystycznych oraz promują oferty biur podróży i obiektów noclegowych. Swoje stoiska na targach mają: biura podróży, hotele, ośrodki wypoczynkowe, rekreacyjne, sanatoryjne a także regiony i miasta turystyczne oraz producentów i dystrybutorów sprzętu żeglarskiego, sportowo-turystycznego i wyposażenia hotelowo-gastronomicznego.

Festiwal Wyrobów i Kuchni Regionalnych

Z roku na rok coraz bardziej atrakcyjna część pikniku. Można tu zobaczyć, skosztować i kupić tradycyjne produkty z województwa zachodniopomorskiego, poznać ich receptury i tradycje z nimi związane. Na stoiskach festiwalowych prezentują się producenci z branży rolno-spożywczej, firmy, gospodarstwa rolne produkujące ekologiczną tradycyjną żywność, Koła Gospodyń Wiejskich, Gospodarstwa Agroturystyczne, artyści ludowi. Festiwal promuje regionalną, lokalną i tradycyjną kuchnię.

Wielkie gotowanie

Hitem imprezy stało się przygotowanie wielkiego paleniska, nad którym w olbrzymim (2,5 tys. litrów) garze gotowane są regionalne przysmaki. W poszczególnych latach były to m.in.: Zupa Rybna po Szczecińsku, do sporządzenia której zużyto 400 kg ryb i 120 kg papryki, Paprykarz Szczeciński, który rozdano 10 tys. osób, Pikantna Zupa Piknikowa i Zupa Anny Jagiellonki, do której ugotowania potrzebne było 200 kg filetów z sandacza, tyle samo warzyw i 100 litrów soku z kiszonych ogórków. Tradycyjnie pierwsze porcje wydawane są przez prezydenta Szczecina i przewodniczącego Rady Miasta.

Targi Żywności i Produktów Ekologicznych Organic

Jest to okazja do spotkania producentów, dystrybutorów oraz instytucji promujących żywność i produkty ekologiczne.

Wiosenny festyn rodzinny

To propozycja głównie dla najmłodszych - stoiska pełne kolorowych zabawek, pamiątek i wyrobów artystycznych, a także wesołe miasteczko, dmuchane zamki, zjeżdżalnie, balony i słodycze. Na scenie zlokalizowanej w pobliżu stoisk odbywają się m.in. pokazy tańca, występy folklorystyczne, koncerty szantowe i konkursy dla dzieci.

Historia

Po raz pierwszy Targi Turystyczne MARKET TOUR odbyły się w 1992 r. Początkowo targi odbywały się w międzyzdrojskich hotelach: Slavia, następnie Amber Baltic i były skierowane tylko do branży turystycznej. Od 1998 r. giełda turystyczna przeniosła się do Szczecina, gdzie przez 5 lat (1998-2002) Market Tour odbywał się w Hotelu Radisson SAS, a następnie w halach targowych Międzynarodowych Targów Szczecińskich. Od 2005 r. impreza odbywa się w najbardziej reprezentacyjnym miejscu Szczecina – na nabrzeżu Odry przy Wałach Chrobrego. Dzięki plenerowej formie Piknik nad Odrą stał się najliczniej odwiedzaną imprezą targową w Polsce.

Źródło

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny