Pomnik Adama Mickiewicza (Połczyn-Zdrój)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Adama Mickiewicza
Pomnik Adama Mickiewicza
Autor nieustalony
Lokalizacja Połczyn-Zdrój, przy ul. Grunwaldzkiej 34
Data powstania przed 1945; 1948
Materiał sztuczny kamień, granit, brąz, żeliwo
Wymiary {{{wymiary}}}


Pomnik Adama Mickiewicza – zlokalizowany przy ul. Grunwaldzkiej 34, przed frontem Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Połczynie-Zdroju. Upamiętnia patrona placówki.

Opis pomnika

Pomnik złożony z prostopadłościennej bryły zasadniczej o lekko zwężających się ku górze ścianach, z wyodrębnioną partią cokołową oraz wieńczącym ją gzymsem z osadzonym na jego szycie zwieńczeniem w kształcie kuli ziemskiej. Na frontowej ścianie bryły widoczne dwie tablice z granitu, z inskrypcjami o treści: "W 150/ ROCZNICĘ/ URODZIN/ ADAMA/ MICKIEWICZA/ TĘ TABLICĘ/ FUNDUJE/ SPOŁECZEŃSTWO/ POŁCZYNA/ ZDROJU/ 1945 1948" oraz "JA KOCHAM CAŁY NARÓD! OBJĄŁEM/ W RAMIONA/ WSZYSTKIE PRZESZŁE, PRZYSZŁE JEGO/ POKOLENIA/ CHCĘ GO DŹWIGNĄĆ USZCZĘŚLIWIĆ/ CHCĘ NIM CAŁY ŚWIAT ZADZIWIĆ" . Do górnej tablicy (ponad inskrypcją) przytwierdzone tondo z brązu z profilowym ujęciem twarzy poety. Na powierzchniach kolejnych ścian widoczne płyciny wgłębne (pozostałość po pierwotnych tablicach inskrypcyjnych z nazwiskami żołnierzy z Połczyna-Zdroju), a także wykonana z żeliwa płyta z herbem miasta osadzona w tylnej części pomnika. Całość posadowiona na dwustopniowej podstawie na rzucie kwadratu.[1]

Przed 1945 r. szczyt pomnika wieńczyła rzeźba uskrzydlonej Wiktorii, zstępującej na kulę ziemską. Bogini przedstawiona została z wieńcem laurowym w prawej ręce - symbolem zwycięstwa, a w lewej dłoni z liściem palmowym - symbolem męczenników (męczeństwa).

Stan zachowania bardzo dobry.

Historia

W obecnym kształcie pomnik został odsłonięty 7 kwietnia 1948 roku w 150 rocznicę urodzin Adama Mickiewicza.[2] Pierwotna data odsłonięcia Pomnika Wojowników (niem. Kriegerdenkmal) nie jest znana.

Wymiary

  • Bryła zasadnicza ze zwieńczeniem w formie kuli - wys. ok. 390 cm
  • Tablica górna – wys. 200 cm x szer. 50 cm x gł. 2 cm
  • Tablica dolna – wys. 36 cm x szer. 90 cm x gł. 0,07 cm
  • Tondo - średnica ok. 33 cm
  • Dwustopniowa podstawa (w najszerszym miejscu) - wys. 30 cm x szer. 226 cm x gł. 227 cm
  • Herb - wys. 55 cm x szer. 48 cm

Przypisy

  1. Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie [online]. [Przeglądany 19 września 2016].
  2. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Połczynie-Zdroju [online]. [Przeglądany 19 września 2016].

Bibliografia

Zdjęcia pomnikaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Łukasz Skubisz