Pomnik Jana Czekanowskiego (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(Przekierowano z Pomnik Jana Czekanowskiego)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Jana Czekanowskiego
Pomnik Jana Czekanowskiego
Autor Youssoufou Toure
Lokalizacja Plac im. Generała Władysława Andersa
Data powstania 19 maja 2012
Materiał mosiądz
Wymiary {{{wymiary}}}


Pomnik Jana Czekanowskiego w Szczecinie – pomnik wybitnego polskiego antropologa, afrykanisty, prof. Jana Czekanowskiego (1882-1965), uczestnika słynnej ekspedycji księcia Adolfa Meklemburskiego do środkowej Afryki (1906-1907), zmarłego w Szczecinie w 1965 roku.

Historia powstania

Idea powstania pomnika narodziła się przy organizacji III Kongresu Afrykanistów Polskich, który odbył się w 2012 roku w Szczecinie z okazji 50-lecia afrykanistyki szczecińskiej. Pomysłodawcą i koordynatorem prac związanych z jego powstaniem był Jacek Łapott. Projekt przygotowany przez Annę Łapott, zrealizowany został w pracowni Youssoufou Toure zwanego Rasta w stolicy Burkina Faso w Ougadougou.

Opis pomnika

Pomnik przedstawia prof. Czekanowskiego siedzącego na kufrze podróżnym, odpoczywającego w trakcie ekspedycji do Afryki. Na kufrze umieszczono plakiety z logosami: Uniwersytetu Szczecińskiego, Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Stowarzyszenia Afryka Nowaka, Wydziału Humanistycznego US, Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych. Znalazły się na nim również napisy: „Jan Czekanowski 1882-1965” oraz „50 lat Afryki w Szczecinie 1962-2012”.

Pomnik został wykonany w technice zwanej „odlewem na wosk tracony”. Gliniany rdzeń pokryto starannie woskiem, w którym wyrzeźbiono wszelkie detale, następnie całość obłożono kolejną warstwą gliny. Tak przygotowany model pocięto na 19 kawałków (z czego postać składała się z 8, a kufer z 11), które osobno wypalono (w celu usunięcia wosku) i odlano z mosiądzu. Na koniec wszystkie części starannie zespawano, a całość wypolerowano i miejscami poczerniono wykorzystując roztwór nadmanganianu potasu zgodnie z modą panującą wśród odlewników w Ougadougou.

Ważący 190 kg pomnik, został przetransportowany drogą lotniczą ze stolicy Burkina Faso do Frankfurtu, skąd samochodem ciężarowym okrężną trasą przez Warszawę trafił do Szczecina.

Odsłonięty został 19 maja 2012 roku w Parku gen. Władysława Andersa przez prof. Edwarda Włodarczyka, rektora US oraz przewodniczącego Komisji ds. Kultury Rady Miasta Szczecina Jędrzeja Wijasa.

Pomnik ufundowany został ze środków uzyskanych od instytucji naukowych i publicznych (Uniwersytet Szczeciński, Urząd Miasta Szczecin), stowarzyszeń (Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne, Stowarzyszenie Afryka Nowaka) oraz osób prywatnych.

Jest to pierwszy pomnik – dzieło sztuki afrykańskiego odlewnictwa prezentowane w przestrzeni publicznej w Polsce.

Bibliografia

  • Łapott Jacek, Buchalik Lucjan, Afrykanie – Afrykaniście, czyli jak powstawał pomnik profesora Jana Czekanowskiego, „Afryka” 2012, nr 36 s. 117-126, ISSN-1234-0278.

Zobacz teżLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Prądzyńska