Pomnik Króla Maciusia I (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Króla Maciusia I
Pomnik Króla Maciusia I
Autor Mieczysław Welter
Lokalizacja ul. Generała Ludomiła Rayskiego 9
Data powstania 1961
Materiał różowy granit, beton, spiż
Wymiary {{{wymiary}}}


Pomnik Króla Maciusia I – zlokalizowany przy ul. Generała Ludomiła Rayskiego 9, tuż przed frontem Szkoły Podstawowej nr 54 im. Janusza Korczaka. Pomnik poświęcony patronowi szkoły.

Opis pomnika

Pomnik przedstawia fikcyjną postać Króla Maciusia I. Bohater powieści Janusza Korczaka ukazany w pozycji stojącej, z lekko opuszczoną głową, wzrokiem wpatrzonym w trzymanego w dłoniach słowika. Chłopiec spięty w pasie, lekko przekrzywionym na bok, szerokim pasem. Rzeźba wykonana z różowego granitu, ustawiona na smukłym betonowym cokole na planie zbliżonym do kwadratu. W górnej części frontowej ściany postumentu umieszczona owalna tabliczka z wyrytą koroną i napisem: "KRÓL/ MACIUŚ I". Poniżej, u podstawy cokołu, prostokątna tabliczka z tekstem: "JANUSZOWI KORCZAKOWI/ WYCHOWAWCY I PRZYJACIELOWI/ MŁODZIEŻY/ 1961”.

Historia

Pomnik wykonany na zlecenie i ze środków Wydziału Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej, odsłonięty przez Kazimierza Borowieckiego w czwartkowy poranek 1 czerwca 1961 r. Przez pięćdziesiąt jeden lat upamiętnienie ustawione było przed frontem Szkoły Podstawowej nr 54 im. Janusza Korczaka, przy ul. Obrońców Stalingradu 14. Wraz z przeniesieniem placówki do nowego budynku w 2012 roku, dokonano również przeniesienia pomnika, który w nowym miejscu odsłonięty został 21 marca 2013 roku, przez Zosię Wójtowicz z klasy 6 c oraz Krzysztofa Pruskiego z klasy 1.

Rzeźba oczyszczona i poddana zabiegom konserwacyjnym w kwietniu 2010 roku.

Wymiary

Rzeźba - wys. 145 cm x szer. 43 cm x gł. ok. 33 cm

Cokół - wys. 134 cm x szer. 21,5 cm x gł. 27 cm (szczyt cokołu: szer. 36 cm x gł. 41 cm)

Tablica - wys. 21,5 cm x szer. 73,5 cm

Owalna tabliczka - wys. 20 cm x szer. 22 cm

Bibliografia

  • Rozmowa telefoniczna przeprowadzona z Mieczysławem Welterem 19 listopada 2007 r.


Zdjęcia pomnika


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz