Pomnik Telesfora Badetki (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Telesfora Badetki
Pomnik Telesfora Badetki
Autor Janina Jeleńska-Papp
Lokalizacja skwer Telesfora Badetki
Data powstania 1998
Materiał piaskowiec, kostka granitowa
Wymiary {{{wymiary}}}


Pomnik Telesfora Badetki – zlokalizowany na skwerze u zbiegu al. Wojska Polskiego z ul. Bohdana Zaleskiego. Upamiętnia postać Telesfora Badetki.

Opis pomnika

Pomnik w formie obelisku, na planie prostokąta. Na frontowej ścianie widoczne wycięcie w kształcie trójkąta, przypominające lekko pochyloną na prawo literę V. Wewnątrz wycięcia wykuta stojąca postać Telesfora Badetki, ujęta z lewego profilu, w harcerskiej czapce (rogatywce) oraz pałatce. Ukryta w bryle kamienia, została przedstawiona od pasa w górę. Poniżej widoczny napis: „DH TELESFOR BADETKO/ 19201992”, lilijka harcerska, oraz słowa piosenki harcerskiej: „MÓWIŁEŚ DRUHU KOMENDANCIE/ ŻE ZAUFANIE DO NAS MASZ...”. Na bocznych ścianach wykute napisy: na prawej data „A.D. 1998”, na lewej „FUNDATORZY:/ ZARZĄD MIASTA SZCZECIN/ ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 4/ RODZINA/ PRZYJACIELE”. Wokół obelisku ułożona podstawa w kształcie krzyża harcerskiego, wykonana z granitowej kostki w dwóch kolorach. Na poziomych ramionach widoczny napis „CZU/ WAJ” (ułożony z jasnoszarej granitowej kostki).

Historia

Pomysł wystawienia pomnika narodził się pod koniec 1996 roku, w kilka tygodni po uroczystości nadania skwerowi imienia założyciela Hufca ZHP Szczecin-Pogodno. Wykonany z inicjatywy rzeźbiarki i wychowanków Telesfora Badetki, odsłonięty 9 maja 1999 roku. Prace nad wykuciem w kamieniu wizerunku druha komendanta trwały zaledwie 10 dni i w całości zostały wykonane nieodpłatnie w krakowskiej pracowni artystki. Pomimo że obelisk był już gotowy w 1998 roku, do Szczecina przywieziono go rok później. Uroczystego odsłonięcia dokonali: córka Jolanta, synowie Włodzimierz i Grzegorz oraz Jerzy Nachtman – przyjaciel Telesfora Badetki z lat okupacji. Pomnik poświęcił druh ks. Stanisław Skorodecki. Na uroczystości tej obecny był Edmund Runowicz (pełniący w latach 1980-1986 funkcję komendanta chorągwi ZHP w Szczecinie) oraz licznie zgromadzeni harcerze i wychowankowie Telesfora Badetki. Spotkanie, które poprowadził Czesław Kramarz, poprzedziła msza święta w kościele przy Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.

Wymiary

Obelisk - wys. 250 cm x szer. 60 cm x gł. 50 cm

Krzyż harcerski - szer. 280 cm x gł. 280 cm

Bibliografia

  • Relacja Jolanty Chabowskiej i Jarosława Jeleńskiego nagrana w Szczecinie 14 listopada 2008 r. W zbiorach autora.


  • GM. Cokół z harcerzem. "Gazeta na Pomorzu". 1999, nr 108, s. 2.
  • (kf). Obelisk harcerza. "Głos Szczeciński". 1999, nr 107, s. 6.
  • List od Janiny Jeleńskiej-Papp z 15 października 2008 r. W zbiorach autora.
  • (mag). Skwer z obeliskiem patrona. "Kurier Szczeciński". 1998, nr 226, s. 24.
  • Tot. Pamięci Telesfora Badetki. "Kurier Szczeciński". 1999, nr 89, s. 2.


IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz