Pomnik poległych w I wojnie światowej (Białogard)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Białogardzie

Pomnik autorstwa Wilhelma Otto został odsłonięty w 1924 roku. Pierwotnie ustawiony był na rynku miejskim.

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Białogardzie, przed 1945

Jednak po dojściu do władzy hitlerowców postać przygiętego do ziemi, klęczącego żołnierza pełnego bólu i rozpaczy została uznana za „niewłaściwą ideologicznie” i upamiętnienie zostało przeniesione w okolice Körliner Strasse (obecnie ulica Kołobrzeska). Tam dotrwało do lat 70. XX wieku, kiedy zniszczony pomnik został zakopany na terenie parku.

Uroczystość odsłonięcia pomnika 10. sierpnia 1924

W 2012 roku Fundacja Strażnicy Historii z Koszalina ustaliła miejsce zakopania i postanowiła go odkopać. Odnaleziono też głowę postaci, która przez lata przechowywana była w Koszalinie, w pracowni rzeźbiarza Zygmunta Wujka. Obecnie odkopany korpus i głowa są przechowywane na terenie białogardzkiego zakładu energetycznego w oczekiwaniu na konserwację i być może ponowne ustawienie w przestrzeni miejskiej.

Autor

Wilhelm Otto (1871 Harzgerode – 1950 Berlin) – niemiecki rzeźbiarz i nauczyciel akademicki. Był twórcą m.in. elementów wyposażenia do kościoła św. Jakuba w Szczecinie (1920-35) i pomnika huzarów w Rathenow (1923).

Bibliografia

  • Barran Fritz. Städte-Atlas Pommern. Leer 1989.
  • Bonowska Magdalena. Przemijanie. Śmierć, pogrzeb i życie pozagrobowe w wyobrażeniach mieszkańców Pomorza Zachodniego na przełomie XIX i XX wieku. Poznań 2004.
  • (pw) [Przemysław Weprzędz]. „Kurier Szczeciński” 26.04.2012, s. 15.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak