Pomnik poległych w I wojnie światowej (Choszczno)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Choszcznie

Pomnik został odsłonięty 21 sierpnia 1924 roku. Zaprojektował go berliński rzeźbiarz Hans Damman. Ulokowano go w parku miejskim, nieopodal brzegu jeziora Klukom.

Pomnik otrzymał formę gloriety parkowej o antykizującej formie świątyni rzymskiej ustawionej na niewielkim wyniesieniu w centrum parku miejskiego.

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Choszcznie, ok. 1924

Jest to budowla na rzucie koła, ażurowa, niesklepiona. Bryła złożona z 6 filarów o impostowych kapitelach podtrzymujących architraw. Trzony filarów zdobione w górnej części rzeźbionymi czaszkami koni, a poniżej nich, ornamentem geometrycznym z przeplecionych taśm tworzących sześcioboczne ogniwa wypełnione stylizowaną palmetą. W centrum gloriety, w osi jednego z prześwitów, ustawiony jest prostopadłościenny postument, na którym pierwotnie znajdowało się pełnoplastyczne przedstawienie hełmu wojskowego. Obecnie na postumencie umieszczona jest figura Matki Boskiej. Nie zachowane są umieszczone pierwotnie na wewnętrznych ścianach filarów brązowe tablice z nazwiskami poległych.

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Choszcznie, 2013

Hans Damman (1857 Proskau [ob. Prószków] na Opolszczyźnie – 1942 Berlin) był rzeźbiarzem, twórcą wielu pomników na terenie Niemiec i licznych rzeźb nagrobnych na cmentarzach berlińskich. Jego dziełem są, m.in. pomnik matki i fontanna z faunami w Gliwicach (1928), pomniki poległych w I wojnie światowej w Kolonii, w Bochum i Enger w Westfalii, Friedland na terenie Meklemburgii, w Berlinie, Arnswalde, Eberswalde w Brandenburgii, a także we Wrocławiu, w Raciborzu, Trzciance oraz Bobolicach, Kamieniu Pomorskim, Dębnie i Czaplinku na Pomorzu Zachodnim. Zachowane pomniki w Eberswalde (1925) i Hagen są utrzymane w tej samej stylistyce co pomnik w Choszcznie.

Bibliografia

  • Bonowska Magdalena. Przemijanie. Śmierć, pogrzeb i życie pozagrobowe w wyobrażeniach mieszkańców Pomorza Zachodniego na przełomie XIX i XX wieku. Poznań 2004.
  • Walasek Lidia, Wójcik Kamila. Karta ewidencyjna miejsca pamięci poległych w I wojnie światowej, nr 385. Szczecin 2003. Archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
  • Walasek Lidia, Wójcik Kamila. Upamiętnienia żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze. Materiały z ogólnopolskiej konferencji. Szczecin 11-12 czerwca 2002. Red. A. Łazowski, Szczecin 2002, s.303-315.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak