Pomoc:Bibliografia i przypisy

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zalecenie w sprawie umieszczania bibliografii załącznikowej do haseł

 1. Zaleca się umieszczać w artykułach listę książek, czasopism, artykułów, stron WWW, z których korzystało się przy pisaniu artykułu.
 2. Lista ta obejmować ma tylko i wyłącznie te pozycje, z których rzeczywiście korzystało się przy pisaniu artykułu, a nie listę wszystkiego co z danym tematem jest związane.
 3. Należy stosować jednolity system interpunkcji we wszystkich przypisach i bibliografii.
 4. Nazwę autora podajemy w kolejności: nazwisko, po przecinku imię.
 5. Cytując książki, zaleca się podawać ich numer ISBN, zaś przy cytowaniu artykułów z czasopism ich numer ISSN. Wysoce wskazane jest podawanie możliwie najpełniejszej informacji bibliograficznej, tj. z podaniem konkretnej strony książki, konkretnej strony www serwisu, a także podanie wszelkich innych danych umożliwiających dotarcie do materiału źródłowego (autor, wydanie, miejsce wydania, wydawnictwo, rok wydania, etc.).
 6. Cytując publikacje obcojęzyczne, dane bibliograficzne podajemy w języku publikacji.
 7. Przy cytowaniu portali internetowych, czasopism w wersji elektronicznej itp., zaleca się upewnić, że linki do tych źródeł nie zmienią się po jakimś czasie (np. po archiwizacji materiału) lub ewentualnie tak opisać źródło, by jego odnalezienie było możliwe nawet bez linku.

Zalecany sposób formatowania bibliografii

A uzyskano to w ten sposób:

==Bibliografia==
* [[Tadeusz Białecki|Białecki Tadeusz]], [[Lucyna Turek-Kwiatkowska|Turek-Kwiatkowska Lucyna]], [[Szczecin stary i nowy|Szczecin stary i nowy. (Encyklopedyczny zarys dziejów historycznych dzielnic i osiedli oraz obiektów fizjograficznych miasta)]], Szczecin 1991. * [[Roman Czejarek|Czejarek Roman]], Szczecin i okolice w obiektywie Maksa Dreblowa, Szczecin 2009, ISBN 978-83-61805-03-8. * [[Edward Włodarczyk|Włodarczyk Edward]], Friedrich Ackermann, W: Szczecinianie stulecia. Łódź 2000, s. 15-16. * [[Paweł Bartnik|Bartnik Paweł]], Bogusław Mamiński - ostatni z wielkich, „Kronika Szczecina” 2010, nr 29, s. 143-147. * Stettin. W: Wikipedia. Die freie Enzyklopädie [online]. [Przeglądany 21 grudnia 2012]. Dostępny w: http://de.wikipedia.org/wiki/Stettin

Dodatkowe zalecenia

 • Jeśli informacje o autorze, tytule lub wydawcy znajdują się w Internetowej Encyklopedii Szczecina należy dołączyć link do strony z informacjami (jak powyżej)
 • Zaleca się aby każdy tytuł związany ze Szczecinem miał swoją własną stronę w Internetowej Encyklopedii Szczecina co pozwoli na zbudowanie przydatnego źródła informacji o ciekawych wydawnictwach.

Korzystanie z przypisów w artykułach

Przypis dodaje się za pomocą znacznika ref:

<ref>treść przypisu</ref>

Wszystkie znajdujące się w haśle odnośniki są numerowane i wiązane (linkowane) automatycznie, w kolejności ich występowania w tekście. Przypisy są numerowane, mają też przycisk (link) pozwalający na powrót do miejsca czytania.

Aby przypisy wraz z linkami wyświetliły się w artykule, należy napisać:

{{Przypisy}}

co zaowocuje stworzeniem podsekcji, a treść przypisów pokaże się w miejscu umieszczenia szablonu w postaci liczby umieszczonej w górnym indeksie. Wraz z nią wstawiony zostanie nagłówek drugiego stopnia „Przypisy", nie należy więc wpisywać go ręcznie. Szablon przypisów należy umieszczać bezpośrednio przed sekcją Bibliografia.

Przykłady

To jest jakiś tekst z podanym źródłem internetowym. <ref>http://www.zamek.szczecin.pl</ref>
A to ze źródłem książkowym. <ref>* [[Tadeusz Białecki|Białecki, Tadeusz]], [[Lucyna Turek-Kwiatkowska]], ''[[Szczecin stary i nowy]]''. Szczecin: [[Uniwersytet Szczeciński]], 1991</ref>

Spowoduje to wyświetlenie przypisów numerowanych w sposób podobny do tego:

To jest tekst z podanym źródłem internetowym.1
A to ze źródłem książkowym. 2


Następnie na dole strony wystarczy wywołać szablon Przypisy wpisując:

{{Przypisy}}

który automatycznie tworzy nazwę sekcji i wyświetla wszystkie przypisy, czyli całość będzie wyglądać następująco:

Przypisy
1 Zamek Książąt Pomorskich [online]. Szczecin: Zamek Książąt Pomorskich, 2012. [Przeglądany 20 grudnia 2012]. Dostępny w:http://www.zamek.szczecin.pl
2 Białecki, Tadeusz, Turek-Kwiatkowska, Lucyna. Szczecin stary i nowy. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 1991.

Przypisy zwykło się umieszczać w osobnej sekcji, poprzedzającej sekcję Bibliografia.

Inną metodą jest wstawienie znacznika

 <references/>

w odpowiednim podrozdziale. Np.:

=== Przypisy ===
<references/>

W miejscu wstawienia pojawią się przypisy.


Komunikaty błędów

Korzystanie z systemu przypisów wymaga sporej staranności. W przypadku błędów w kodzie przypisów pokazują się na dole strony czerwone ostrzeżenia.

Typowe błędy
Komunikat Znaczenie
Błąd w przypisach: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/> Błąd zwykle oznacza, że:
 1. do hasła zapomniano wstawić znacznik lub szablon wywołujący listę przypisów (<refrences />, lub {{przypisy}});
 2. w tekście istnieje niezamknięty przypis (wpisano <ref>, ale nie ma dla niego </ref>). W takim przypadku oprogramowanie traktuje cały tekst od znacznika „<ref>” jako jeden wielki przypis. Z tego powodu znacznik „<references/>” znajdujący się w tym wielkim przypisie nie zostanie rozpoznany, co może być mylące.
Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie krowa Błąd oznacza, że:
 1. odwołano się do przypisu o nazwie, która nie została wcześniej zdefiniowana lub zrobiono błąd w nazwie przypisu (np: wpisanie <ref name="krowa” /> zamiast <ref name="korova” />);
 2. jeśli jesteś pewien, że taki znacznik istnieje, to może się okazać, że w znaczniku z nazwą jest jakiś nadmiarowy atrybut (np: <ref name="krowa” dd></ref>).
Błąd w przypisach: Nieprawidłowy znacznik <ref>. Odnośnik ref z zawartością musi mieć nazwę. Błąd oznacza, że nie domknięto cudzysłowu w nazwie przypisu (np: <ref name="krowa />) lub użyto znacznika „<ref />” zamiast „</ref>".
Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu <ref>. Przypisy bez podanej nazwy muszą posiadać treść Błąd oznacza, że użyto pary znaczników „<ref></ref>” bez żadnej treści między nimi.

Należy też zwrócić uwagę, że użycie znacznika domknięcia przypisu „</ref>” bez wcześniejszego użycia znacznika jego rozpoczęcia „<ref>” nie skutkuje komunikatem błędu ale wówczas w treści hasła pojawia się ów znacznik tak jakby był zwykłym tekstem „</ref>".