Puszcza Wkrzańska

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puszcza Wkrzańska, część środkowa, las sosnowy
Puszcza Wkrzańska, droga z Trzebieży do Myśliborza Wielkiego
Puszcza Wkrzańska, Granica polsko-niemiecka k. Dobieszczyna

Puszcza Wkrzańska (niem. Ueckermünder Heide) – jest puszczą położoną w Niemczech w powiecie Uecker-Randow (Meklemburgia-Pomorze Przednie) oraz w Polsce – w województwie zachodniopomorskim w powiecie polickim i częściowo w Szczecinie i Policach. Puszcza jest obszarem sieci Natura 2000.

Charakterystyka, obszary chronione

Powierzchnia puszczy wynosi ok. 1550 km2 (z czego 337 km2 na obszarze Polski - 22%). Nazwę swoją zawdzięcza położonej po niemieckiej stronie rzece Wkrze (niem. Uecker). Granicami puszczy są: od północy Zalew Szczeciński, od wschodu Odra, od południa droga Głębokie – Dobra – Pasewalk, a od zachodu droga i linia kolejowa Pasewalk – Anklam.

W polskiej części najcenniejszym ze względów przyrodniczych jest Rezerwat Świdwie chroniący tutejsze ptaki: żurawie, wilgi, błotniaki – stawowy i łąkowy, strumieniówki, derkacze, kilka rodzajów gęsi i wiele innych. Rezerwat obejmuje jezioro Świdwie i przyległe do niego bagna. Wokół rezerwatu znajdują się dwie Stacje Ornitologiczne: we wsi Bolków i nad rzeką Gunicą. W puszczy przeważają bory sosnowe i sosnowo-bukowe. Starodrzewy puszczy w pobliżu zbiorników wodnych są siedliskiem bielika.

Na obszarze puszczy występuje niewiele jezior i rzek. Wśród jezior, poza Świdwiem, można wymienić jezioro Piaski, Karpino, Głębokie, Bartoszewo oraz nadgraniczne: jezioro Myśliborskie Małe, jezioro Myśliborskie Wielkie i Stolsko. Ważniejszymi rzekami przepływającymi przez puszczę są: wspomniane wcześniej Wkra i Gunica oraz Randow, Myśliborka, Osówka, Karwia Struga.

W granicach Szczecina Puszcza tworzy Parki Leśne: Arkoński, Głębokie i Mścięcino oraz Park Kasprowicza.

Niemiecka część Puszczy Wkrzańskiej wchodzi w skład Naturpark Am Stettiner Haff a ochroną przyrody objęto m.in. Friedländer Große Wiese – torfowisko o powierzchni ok. 250 km2 leżące ok. 20 km na południowy zachód od Ueckermünde, na terenie powiatów Uecker-Randow, Mecklenburg-Strelitz i Ostvorpommern.

Pomiędzy Torgelow a Eggesin znajduje się poligon wojskowy niemieckiej Bundeswehry o powierzchni ok. 50 km2.

Miejscowości w okolicach Puszczy Wkrzańskiej

Polskie

Niemieckie

 • miasta:
  • Ueckermünde (Wkryujście)
  • Eggesin (Kcynia)
  • Torgelow (Turzegłowy)
  • Pasewalk (Pozdawilk)
 • wsie:
  • Ahlbeck
  • Altwarp (Stare Warpno)
  • Rothenklempenow
  • Glashütte
  • Blankensee

Do roku 1945 lub 1946 istniała linia kolejowa prowadząca przez środek puszczy, która łączyła Gumieńce, Dołuje, Dobrą, Buk, Stolec, Glashütte, Hintersee, Rieth i Nowe Warpno. Obecnie pozostał jej krótki niewykorzystywany fragment ze Szczecina do Dołuj a resztki dawnego torowiska i obiektów kolejowych są coraz mniej widoczne.

Turystyka

Przez polską część Puszczy prowadzą szlaki:

Od 2004 r. Puszcza wchodzi w skład Leśnego Kompleksu PromocyjnegoPuszcze Szczecińskie”.

Zdjęcia

Bibliografia

 • Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 1994, ss. 835-836. ISBN 8301098228. 
 • Okolice Szczecina: 1:75 000. Warszawa: ExpressMap Polska, 2007, ss. 1-2. ISBN 978-83-601-2096-5. 


Zobacz też

200px-Commons-logo.svg.png

Linki zewnętrzne200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.