Rezerwat przyrody Osetno

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rezerwat przyrody „Osetno" - leśny, o powierzchni 111,59 ha, utworzony 14 listopada 2008[1], we wschodniej części Puszczy Bukowej na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, 3 km na północ od Starego Czarnowa, 2,5 km na zachód od Kołbacza i 2 km na wschód od Dobropola Gryfińskiego. Rezerwat jest obszarem źródliskowym i ostoją rzadkich gatunków ptaków, takich jak: bielik (Haliaeetus albicilla), kania ruda (Milvus milvus) czy muchołówka mała (Ficedula parva). Jednak najistotniejszym celem ochrony jest zachowanie grzybów kapeluszowych w ekosystemach leśnym i borowym z dużą ilością rozkładającego się drewna, sprzyjającego rozwojowi wybitnie różnorodnej mikroflory. W starym drzewostanie buczynowym stanowiska bardzo rzadkich żylaka kolczastego (Phlebia uda) i gąski czarnołuskowej (Tricholoma atrosquamosum).

Jest to jeden z pierwszych rezerwatów mikologicznych w Polsce. Przez rezerwat prowadzi znakowany zielony turystyczny Szlak im. Bolesława Czwójdzińskiego.

Przypisy

  1. Rozporządzenie Nr 44/2008 Wojewody Zachodniopomorskiego z 14 listopada 2008. Urząd Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, 26 listopada 2008.